Lato to fantastyczna pora roku na zorganizowanie wyprawy w góry. Piękna pogoda zachęca do częstych górskich wędrówek, co prowadzi do tłumu turystów na najpopularniejszych szlakach. Mimo wszystko dla większości osób letnie miesiące to jedyny czas w roku, kiedy mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop. Wielu amatorów górskich wycieczek zastanawia się co zabrać w góry latem. Żeby wyjazd w góry okazał się jak najbardziej owocny i satysfakcjonujący, warto zadbać o prawidłowy ekwipunek zawierający niezbędne przedmioty. Co powinno znaleźć się na liście rzeczy, w które należy się wyposażyć?

Co wpisać na listę raczy do spakowania na wyjazd w góry?

Większość z rzeczy, które zostaną wymienione, przyda się w takich okolicznościach przyrody niezależnie od pory roku.  Oczywiście w zależności od własnych preferencji, każdy dostosowuje ostateczną formę bagażu do własnych potrzeb, natomiast jest kilka niezbędnych rzeczy, których obecności w plecaku należy przypilnować z wielką starannością. Sporządzając notatkę na temat rzeczy do spakowania, można podzielić je na pewne kategorie, dzięki którym będzie łatwiej dopilnować każdego szczegółu. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na dwóch najważniejszych, które zostaną określone jako kosmetyki oraz odzież i obuwie, ale wspomnimy również o akcesoriach, bez który wycieczka może się nie udać.

Jakie kosmetyki zabrać na wycieczkę w góry?

Podstawowym elementem wyposażenia odpowiedniego ekwipunku jest apteczka. Co powinno się w niej znajdować? Z pewnością płyn do odkażania ran, plastry w różnych rozmiarach, bandaż elastyczny, chusta trójkątna, koc termiczny. Dobrze jest również umieścić w niej podstawowe lekarstwa, które mogą pomóc w razie pojawienia się niespodziewanych dolegliwości, takich jak ból, czy biegunka.

Zwłaszcza latem niezwykle istotne jest użycie kremu z wysokim filtrem UV. Długa ekspozycja skóry na nawet łagodnie wyglądające promienie słoneczne, może przysporzyć sporo nieprzyjemności. Aby nie wrócić z letniej wycieczki w góry z piekącymi oparzeniami, lepiej nałożyć na osłonięte fragmenty ciała obfitą ilość kremu, a całą tubkę wrzucić do plecaka, tak żeby móc ponowić jego aplikację po upływie kilku godzin. Co ciekawe, wiele osób myśli, że krem z filtrem potrzebny jest jedynie latem w najgorętsze dni. Nic bardziej mylnego, przyda się zimą równie mocno, chroniąc skórę przed jaskrawym, odbijającym się od śniegu słońcem.

Co zabrać w góry latem? Elementy odzieży, które bezdyskusyjnie należy spakować do plecaka

Podstawowym elementem garderoby, o który trzeba zadbać są odpowiednie buty trekkingowe. Idąc w góry, nie można świadomie ryzykować kontuzji, która w efekcie mogłaby sparaliżować ruch na szklaku i wymagać konieczność wezwania pomocy. Odpowiedzialna postawa nakazuje zaopatrzyć się w porządne buty w góry, dzięki którym wycieczka będzie znacznie przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Dobrze jest je wcześniej rozchodzić w kontrolowanych warunkach, aby uniknąć obtarć i pęcherzy. W zapewnieniu wyższego komfortu może pomóc też dobra skarpeta, dlatego lepiej wrzucić ją do plecaka, niż potem martwić się i utykać.

W lecie należy obowiązkowo zabrać ze sobą nakrycie głowy. Czapka, kapelusz lub chustka skutecznie ochronią przed przegrzaniem i zmniejszą ryzyko udaru słonecznego. Bez względu na to, czy prognoza pogody (którą przed wyjściem w góry należy sprawdzić) przewiduje bardzo słoneczny dzień, czy lekko zachmurzony, należy zabrać bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Pogoda w górach potrafi być bardzo kapryśna i nieprzewidywalna, dlatego nawet na jednodniowy wypad warto mieć ze sobą zapasową koszulkę termoaktywną. Odzież z wełny merino doskonale nadaje się do użytku przy takich okazjach.

Jak duży plecak trzeba posiadać, żeby wybrać się na wyprawę w góry i co jeszcze do niego włożyć?

Tak naprawdę rozmiar plecaka zależy od formy i skali wyprawy, którą planujemy. Na kilkugodzinne wyjście do dolinki nie ma potrzeby pakować śpiwora, karimaty, czy namiotu, zatem wystarczy średniej wielkości plecak turystyczny, który pomieści rzeczy wymienione w powyższych akapitach. Wybierając się w góry nawet na kilka godzin, nie można zapomnieć o wzięciu naładowanego telefonu, powerbanku lub ładowarki, okularów przeciwsłonecznych, mapy oraz latarki (najlepiej czołówki). Posiadając te przedmioty, można być spokojnym nawet w sytuacji kryzysowej. Jeśli chodzi o prowiant, to jest to kwestia całkowicie indywidualna. Warto spakować termos z wodą i małą przekąskę (np. batona), ale na większy posiłek najlepiej jest się zatrzymać w schronisku.

Przygotowując się do górskiej eskapady, warto posiłkować się listą rzeczy do spakowania, którą łatwo sporządzić na podstawie informacji z powyższego artykułu. Dzięki temu można być spokojnym o dopilnowanie każdego elementu bagażu.