Nie masz samochodu, a marzą Ci się wypady na górskie szlaki? W wielu przypadkach bycie zmotoryzowanym wcale nie jest konieczne, aby cieszyć się pięknem gór – na miejsce można wygodnie dojechać koleją. Jazda pociągiem w góry jest też niejednokrotnie szybsza i tańsza, niż autem. Sprawdź naszą listę miejscowości w polskich Tatrach, Beskidach, Bieszczadach i innych pasmach górskich, do których dojedziesz pociągiem.

Zaplanuj wypad w góry pociągiem

Wielu z nas nie wyobraża sobie wyjazdu na wakacje czy nawet długi weekend bez samochodu, ale czy słusznie?  Bilet na pociąg kupiony z dużym wyprzedzeniem bywa dużo tańszy, niż przejazd autem, zwłaszcza jeśli planujesz wyjazd jednoosobowy. Jest także wiele miejscowości w Polsce, które przyciągają amatorów górskich wędrówek, a bez problemu można do nich dojechać pociągiem. Sprawdź, gdzie obecnie zatrzymują się składy i dlaczego te właśnie miejsca są warte Twojej uwagi.

Pociągiem w Tatry – Zakopane

Do najbardziej popularnej górskiej miejscowości, Zakopanego, bez problemu dojedziesz pociągiem. PKP Intercity kursuje tu bezpośrednio m.in. z Krakowa, Warszawy i Gdańska. Z mniejszych miejscowości można dotrzeć z przesiadką. Zakopane oferuje bogatą ofertę turystyczną, noclegową i gastronomiczną, jednak w sezonie bywa bardzo zatłoczone, więc jeśli preferujesz raczej kameralny klimat, wybierz którąś z innych stacji, do których można dojechać koleją.

Pamiętaj także, że z dworca PKS w Zakopanem odjeżdża wiele autobusów, które dowożą turystów do okolicznych miejscowości. W stosunkowo krótkim czasie można dotrzeć stamtąd m.in. do Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej czy Nowego Targu, skąd także można planować wycieczki na tatrzańskie szczyty.

W Tatry warto wybrać się pociągiem o każdej porze roku. Wędrówki mogą być równie atrakcyjne latem, jak jesienią i wiosną, a w zimie w okolicy można znaleźć wiele atrakcyjnych wyciągów narciarskich.

Podróż pociągiem w Karkonosze

Szukasz miejsca na weekendowy lub dłuższy wypad w polskie góry? Pomyśl o Karkonoszach. Do podnóży gór z łatwością dotrzesz bez własnego samochodu: wystarczy kupić bilet na pociąg i spakować plecak!

Szklarska Poręba

Wartą uwagi miejscowością w polskich górach, do której można dojechać pociągiem, jest Szklarska Poręba. Słynący głównie z tras dla narciarzy biegowych w pobliskich Jakuszycach kurort to także doskonały punkt wypadowy do wycieczek w Karkonosze i Góry Izerskie. Wychodzi stąd szlak turystyczny na Szrenicę i wodospad Kamieńczyk, a także ciekawe szlaki tematyczne.  Ze Szklarskiej Poręby można też wyruszyć w dalszą podróż Koleją Izerską do Harrachova.

Pociągiem do Szklarskiej Poręby dojedziesz m.in. z Poznania, Warszawy, Wrocławia i Jeleniej Góry.

Jelenia Góra

Nazywana stolicą Karkonoszy miejscowość z wieloma miejscami noclegowymi i ciekawą ofertą gastronomiczną oraz historyczno-kulturalną. Z Jeleniej Góry wychodzą liczne szlaki przecinające Karkonoski Park Narodowy, m.in. Główny Cieplicki Szlak Spacerowy. Dojdziesz też stąd na Jeleniec i Koziniec. W samym mieście zwiedzisz Muzeum Karkonoskie i odwiedzisz uzdrowisko Cieplice.

Do Jeleniej Góry dojeżdżają bezpośrednie pociągi np. z Gdyni, Krakowa, Wrocławia i Warszawy.

Gdzie w góry pociągiem? Odwiedź Karpaty

Karpaty są częścią największego łańcucha górskiego w Europie. Przyciągają turystów pięknymi widokami, są też mniej zatłoczone niż najsłynniejsze tatrzańskie szczyty. Jak do nich dojechać, jeśli nie masz możliwości odbycia podróży autem? Na szczęście nie jest to problem.

Krynica- Zdrój

To słynne uzdrowisko należące ma własną stację kolejową. Dojeżdżają tu pociągi z Gdyni, Krakowa i Tarnowa. Z innych polskich miast można dojechać z przesiadką. Niezwykły klimat i wiele atrakcji turystycznych w okolicy sprawiają, że jest to popularny kierunek zarówno zimą, jak i latem.

Jak dojechać koleją w Beskidy?

Beskidy to piękne góry, które powinien odwiedzić każdy miłośnik aktywnego wypoczynku. Jeśli chcesz podziwiać widoki Beskidów Śląskich  i nie masz samochodu, koniecznie zaplanuj wypad do Wisły lub Bielska-Białej.

Wisła

Można tu dotrzeć pociągiem m.in. z Katowic, Olsztyna, Warszawy, Gliwic i Bielska-Białej. Z Wisły wychodzą szlaki turystyczne o zróżnicowanej długości i trudności, samo miasto także oferuje liczne atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zimą jest to znany kurort narciarski.

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to miasto leżące u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Osoby, które wybiorą tę miejscowość, mogą cieszyć się nie tylko zwiedzaniem urokliwego miejsca o ciekawej historii, ale też zaplanować piesze wyprawy w najpiękniejsze rejony polskich Beskidów: można stąd dojść m.in. do Koziej Góry, Kopy Skrzyczeńskiej czy Malinowej Skały. Do Bielska-Białej dotrzesz pociągiem dalekobieżnym m.in. z Warszawy, Gdyni , Białegostoku i Katowic.

Góry stołowe bez samochodu: Kudowa-Zdrój

Położona w kotlinie kłodzkiej miejscowość uzdrowiskowa ma bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławiem, Wałbrzychem, Legnicą i Kłodzkiem. Amatorzy pieszych wędrówek mogą wybrać się stąd m.in. do Błędnych Skał czy na Białe Skały. Wiele rozrywek można znaleźć także w samym mieście: w Kudowie-Zdroju znajduje się m.in. Muzeum Zabawek czy słynna Kaplica Czaszek.

Jak widać, wypad w góry pociągiem to nic trudnego: wystarczy tylko zaplanować podróż w takie miejsce, do którego dojeżdża bezpośredni pociąg z Twojej miejscowości. Miłośnicy górskich wędrówek mogą odwiedzić najciekawsze miejsca na turystycznej mapie polski tylko za pomocą kolei. Liczbę połączeń, cenę i szczegółowy czas przejazdu sprawdzisz na stronie przewoźnika.