Bieszczady – co warto zobaczyć? Na jaki szlak się udać?

„Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady!”. Co warto zobaczyć w tym regionie? Jakie są tu ciekawe miejsca? Na pewno czeka tu słynna Połonina Wetlińska i Połonina Caryńska. Nie brakuje innych miejsc w Bieszczadach, które mogą urzec swoim pięknem.

Polskie góry stały się bohaterem wielu wierszy i piosenek. Bieszczady są w stanie zaoferować różne atrakcje i miejsca, które urzekają swoim urokiem.To właśnie tutaj znajduje się Solina i Tarnica. Każdy sezon turystyczny przyciąga ogromną ilość osób w Bieszczady. Co warto zobaczyć w Bieszczadach? Oto lista największych atrakcji w Bieszczadach.

Bieszczady – co warto zobaczyć na górze? Tarnica i Halicz

Tarnica to najwyższy szczyt w Bieszczadach, który ma aż 1346 m n.p.m. Można dojść na górę startując z Ustrzyk Górnych. Stamtąd prowadzi dłuższa, ale nieco łagodniejsza trasa. Szlak prowadzi również z Bukowe Berdo, ale jest on naprawdę dla osób mających siłę w nogach i wprawę w chodzeniu po górach. Wiele osób poleca również wykonanie tzw. pętli, co też zajmie cały dzień. Trasa będzie prowadzić przez Tarnicę oraz Halicz, która znajduje się po sąsiedzku.

Połonina Caryńska i Wetlińska – na każdą porę roku

W tutejszych połoninach można się zakochać. Trasy, które prowadzą do tych miejsc zaliczyć można do najpopularniejszych szlaków w Bieszczadach. Każda połonina zachwyca o każdej porze roku. Warto jednak przyjść tutaj jesienią. To właśnie wtedy będzie można podziwiać falujące łąki i drzewa, które będą mienić się różnymi kolorami. Widok zapierający dech w piersiach.

Na Połoninę Caryńską można dojść od strony Ustrzyk Górnych lub Brzegów Górnych. Do tej drugiej można wejść od strony Brzegów Górnych, dzięki czemu po drodze czeka na wszystkich najsłynniejsza Chatka Puchatka.

Bieszczadzki Park Narodowy i rezerwat żubrów

Wiele osób wie, że wędrując po tutejszych szlakach można natknąć się na niejedną cerkiew lub krzyż, które są tak naprawdę hołdem dla osób żyjących w dawnych czasach tutaj. Dzisiaj już niejedna wieś tutejsza została zlikwidowana, ponieważ nie było w niej mieszkańców. 

Warto jednak odwiedzić tutejszy park narodowy. Jego symbolem jest ryś. Jednak nie można zapomnieć o tym, że to właśnie tutaj żyje największy ssak lądowy, czyli żubr. Oprócz tego można tu spotkać także niedźwiedzie i wilki. To właśnie tutejszy park jest miejscem, gdzie żyje Eskulap – jeden z najrzadszych gatunków wężów.

Chcąc odwiedzić to miejsce, na pewno należy przygotować się porządnie i nie zbaczać z tutejszych szlaków, ponieważ można mieć problemy z odnalezieniem się.

Bieszczady – co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Wszyscy doskonale wiedzą, że to właśnie tu czeka na wszystkich Jezioro Solińskie, Zapora w Solinie i słynny Polańczyk. Warto jednak opowiedzieć o mniej oczywistych rzeczach. Zaliczyć można do nich spacer do Źródeł Sanu, które jeszcze do niedawna nie były dostępne dla turystów. Teraz można tu dojść. Z ciekawostek – to właśnie tu na wyciągnięcie ręki znajduje się Ukraina.

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady to kolejne miejsce, które zostało położone w jednym z najdzikszych regionów. Nie ma wielu takich miejsc w Polsce. Ich celem jest propagowanie ochrony z położeniem nacisku na nocne środowisko naturalne.

Szepit na Hylatym to największy wodospad w Bieszczadach. Znaleźć można go pomiędzy Chmielem a Zatwarnicą. Samochód należy pozostawić przy drodze, a resztę – te kilkadziesiąt metrów – należy przemierzyć na nogach.

Bieszczadzka Kolejka Leśna zaprasza do przejażdżki. To jedyna kolej wąskotorowa znajdująca się w tym regionie. Została uruchomiona w 1898 roku i połączyła miejscowość Cisna z Nowy Łupków.

Będąc w Bieszczadach warto zahaczyć o Sine Wiry i wieś Wetlina i Wołosate. Godny polecenia jest kościół Michała Archanioła w Smolniku. Górski klimat będzie wpływał na wszystkich orzeźwiająco. Dzięki temu uda się zaliczyć każdy punkt widokowy. Na trasie można znaleźć niejeden drewniany kościół, który zachwyci swoją urodą. Tutejsze szlaki turystyczne zachęcają do chodzenia. Tym bardziej że są też inne, najciekawsze miejsca w Bieszczadach, których nie warto ominąć.