Na samym wstępie warto zaznaczyć, że góry zimą potrafią być bardzo niebezpieczne. Szlak może być oblodzony, lub zwyczajnie nie do przejścia w związku z tym warto uzupełnić swój plecak na zimowy wyjazd w góry. Wędrówka może okazać się bardzo wymagająca, dlatego przydać się może zarówno ciepły ubiór, jak i termos. Górski klimat jest piękny, jednak pamiętaj dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Jak przygotować się do zimowej wyprawy w góry?

Zimowa wędrówka zawsze będzie wymagająca, weź to zatem pod uwagę planując wycieczkę nie tylko w Tatry. Czas trwania wycieczki nie ma znaczenia. Pamiętaj o dokładnym przygotowaniu na szlak, ponieważ wycieczka w góry może Cię zaskoczyć. Najważniejszą kwestią jest przed samą eskapadą jaką jest wędrówka w góry jest fakt, że warto przygotować organizm pod kątem warunków panujących na górskich szlakach.

Co zabrać w góry zimą? Lista rzeczy najważniejszych

Należy pamiętać idąc zimą w góry o komfort termiczny w związku z tym potrzebne Ci będą zarówno ogrzewacze chemiczne, jak i ciepłe ubrania. Zadbaj o wyposażenie plecaka i postaw na taki materiał jak wełna merino. Świetnie chroni przed takim czynnikiem jak wilgoć. Weź pod uwagę takie niedogodności jak wiatr, który potrafi być bardzo porywisty, oraz niebezpieczny. W związku z tym czapka i rękawiczki to warunek konieczny. Przy każdej wycieczce, nawet tej krótkiej pomyśl o łączności z służbami w razie wypadku. Jeśli masz telefon, dołącz do niego także powerbank. Biorąc pod uwagę promienie słoneczne, które mocniej działają w górach, spakuj okulary słoneczne, oraz krem z filtrem. Turystyka to czasami sport ekstremalny, stosuj się więc do wskazówek. Warto zabrać przybory, które znaleźć można w apteczce. Na myśli mamy plastry, płyn do dezynfekcji, oraz leki przeciwbólowe, lub koc termiczny. Zimowe wycieczki obfite są w niskie temperatury, a co za tym idzie oblodzenie szlaków.  Rakiety śnieżne to doskonałe wyposażenie, w które warto się zaopatrzyć. Przede wszystkim załóż odpowiednią odzież, sugerując się dobrymi parametrami takich części garderoby jak kurtka. Górskie wycieczki różnią się od siebie pod względem ilości śniegu, jednak każda z nich może być niebezpieczna i mało komfortowa jeśli nie zainwestujesz w sprzęt na zimowe wędrówki. Strój w góry zimą musi być wygodny, oraz gwarantujący ciepło. Te dwa czynniki są ważne zarówno zimą jak i latem.

Ambitna wycieczka w góry zimą – jaki  ekwipunek zabrać?

Nadmienić należy, że oprócz bazowego wyposażenia potrzebnego na czas wyprawy w góry wspomnieć należy o raczkach, które gwarantują dużą przyczepność do lodu, lub śniegu. Dzięki temu łatwiej pokonasz trudno dostępne miejsca, oraz szlaki, które zwyczajnie nie byłyby do przejścia bez odpowiedniego sprzętu. Kiedy wybierasz się na długą i niebezpieczną podróż, weź pod uwagę o czym należy pamiętać przed wyjściem w góry. Powinieneś mieć namiot, oraz zestaw biwakowy, obejmujący rozpałkę, oraz zapaliczkę. Turyści, którzy uwielbiają sporty ekstremalne, gdzie górski trekking również występuje mają ze sobą nie tylko czekan, ale wiele kompletów zapasowej odzieży termicznej. Warto wiedzieć, że wycieczki w górach są obciążone dużym niebezpieczeństwem przez wzgląd na lawiny. Z tego względu wybierając się na na prawdę wysokie i trudno dostępne miejsca z pewnością konieczny będzie namiot, oraz zestaw lawinowy. Zestaw lawinowy to zestaw, który składa się ze specjalnego detektora, oraz sondy. Dołączona jest również łopata. To właśnie dzięki tym rzeczom, które warto zabrać zimą w góry można szybko udzielić pomocy osobie poszkodowanej, która została zasypana zwałami śniegu. Co zabrać w góry zimą jest rzeczą nadrzędną- pamiętaj o tym.

Jak zostało wyżej opisane, wycieczka w góry zimą zalicza się do sportów ekstramalnych, w związku z tym należy się do niej bardzo dobrze przygotować. W górach, zwłaszcza zimą czeka na turystów wiele nieprzewidzianych sytuacji, gdzie każdy z nich musi być przygotowany. Jeśli nie będzie, może ta wędrówka kosztować ich utratę życia, lub zdrowia. Jeśli wybierasz się w góry zimą, musisz mieć odpowiednią odzież termiczną, odzież główną wykonaną z wełny merino, dodatkowo odpowiednio spakowany plecak w jedzenie, picie, oraz akcesoria. Pamiętaj o zabraniu sprzętu zimowego takiego jak raczki, czy czekany w zależności od partii gór. w które się wybierasz. Lista przydatnych rzeczy jest długa, więc pamiętaj o dokładnym planowaniu wędrówki.  Nie zapomnij dokumentów, gotówki, oraz powerbanku. Pomoże Ci on kiedy trudnością będzie dotarcie do schroniska, a telefon będzie na wyczerpaniu.