Każda osoba powinna zastanowić się nad tym, jakie spodnie w góry wybrać, aby móc bez trudu przemierzać szlaki o każdej pory roku. Tym bardziej że do pokonania jest na ogół kilka kilometrów w jedną stronę.

Damskie i męskie spodnie do chodzenia po górach należy dobierać nie tylko ze względu na ich wygląd. Zawsze należy postawić na spodnie ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Polecane są spodnie z membraną, ponieważ te są w stanie uchronić przed nagłymi zmianami pogody, które w górach zdarzyć się mogą aż nazbyt często. Warto więc sprawdzić, jakie spodnie w góry zimą i latem okażą się dobrym rozwiązaniem.

Góry latem, góry zimą

Wiele osób jest fanem górskich wędrówek latem i zimą. Nie można jednak zaprzeczyć, ale w góry warto jechać nawet w pozostałe pory roku. Odzież na szlak powinna spełniać następujące funkcje:

  • ochrona – tak, aby pogoda nigdy nie była w stanie zaskoczyć. To również ochrona przed ewentualnymi skaleczeniami, których łatwo można nabawić się na szlaku. Przez okrągły należy mieć na sobie długie spodnie, których nogawki są w stanie zapewnić dobrą ochronę. Ewentualnie, można zdecydować się na spodnie z odpinanymi nogawkami;
  • komfort – dobre spodnie muszą być dopasowane oraz wykonane z solidnych materiałów, które nie będą powodować żadnych otarć w trakcie długotrwałego chodzenia;
  • funkcjonalność – warto wybrać spodnie, które będą miały dodatkowe kieszonki na górskie „przydasie”. W ten sposób nie trzeba będzie ich szukać w głębokim plecaku. Te najważniejsze rzeczy, jak np. małą i poręczna latarka, zawsze będą schowane w kieszeniach spodni trekkingowych.

Jakie spodnie w góry wybrać na długie wędrówki?

Spodnie trekkingowe w góry są czymś, czego nigdy nie można zapomnieć. Dlaczego? Tego typu garderobę wykonuje się ze specjalnych materiałów technicznych.

Trekking to wspaniały sport, który może uprawiać każda osoba – o ile zdrowie pozwala. W ten sposób można przebywać w ciągłym ruchu (ruch to zdrowie!). Do tego można spalić kalorie, a na dodatek przebywać w bliskim kontakcie z naturą – czego wielu osobom brakuje na co dzień.

Chcąc dobrać spodnie, należy zwrócić uwagę na ich oddychalność. Tak, aby mieć pewność, że podczas długiego chodzenia, wciąż będzie można zapewnić sobie swobodną cyrkulację powietrza. Nie ma bowiem nic gorszego niż spodenki w góry, które nie są w stanie odprowadzić nadmiaru potu. Ten w nadmiernej ilości zbierający się pod spodniami, może doprowadzić do licznych odparzeń i ran pojawiających się na nogach.

Dobrej jakości spodnie trekkingowe w góry

Pogoda w górach nigdy jest nie do przewidzenia. Nawet pomimo prognoz publikowanych online czy też w TV, należy być przygotowanym na wszystko. To dlatego zimą i latem w górach należy ubrać się „na cebulkę”. Jedna z lepszych propozycji na zimę w górach, to spodnie softshellowe. Są one tak wykonane,  że są w stanie zapewnić odpowiednią ochronę przed zimnem. W szczególności, jeżeli mowa jest o mocnych i porywistych wiatrach. Spodnie softshell nadają się również na cieplejsze pory roku. Jednak w wyjątkowo upalne dni, lepiej zostawić je w domu.

Dokonując wyboru spodni w góry na lato, najlepiej postawić na takie tkaniny, które są w stanie swobodnie odprowadzić pot. Należy również zwrócić uwagę na to czy w razie czego będą one w stanie wyschnąć. To na wypadek gwałtownie występujących opadów deszczu w górach, które są normalnym zjawiskiem naturalnym.

Jakie spodnie w góry? Idealna odzież do chodzenia po górach

Warto wybrać model, który polecany jest przez innych miłośników górskich wędrówek. Spodnie powinny być wytrzymałe. W ten sposób po każdej wyprawie nie będzie trzeba kupować nowych par. Należy także zwrócić uwagę na rozmiar. Nie ma co kupować zbyt małych, ponieważ może skończyć się to brakiem komfortu na szlaku.

W sklepach nie brakuje spodni górskich, które będzie można wykorzystać podczas wielu wędrówek. Są one dedykowane do chodzenia po górach latem, ale także i w innych okresach. Z dobrej jakości spodniami będzie można przeżyć wiele fantastycznych przygód.