Górskie wędrówki to nie tylko relaks, ale i sportowe wyzwanie. A w przypadku zdobywania wyższych szczytów, zwłaszcza zimą, wspinaczka bywa nawet niebezpieczna. Z tego względu dobierając ubiór w góry, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Sprawdź, w co się ubrać w góry zimą, a w co latem. Przedstawiamy też propozycje ubioru na wiosenne i jesienne wycieczki.

Znaczenie odpowiedniego stroju w góry

Podczas przemierzania górskich szlaków bardzo ważne jest to, aby mieć na sobie odpowiednio dobraną odzież o właściwościach oddychających, która skutecznie zabezpiecza przed zmarznięciem, ale i przegrzaniem. Podstawą bezpieczeństwa — zwłaszcza jeśli planujemy wyjście w wysokie góry — są oczywiście buty z podeszwą antypoślizgową, nie można też jednak bagatelizować pozostałych elementów garderoby.

Kurtka

Kurtkę w górach należy mieć zawsze: nie tylko w chłodniejszych miesiącach, Także wiosną i latem z całą pewnością przyda się lekkie okrycie wierzchnie, które zabezpieczy przed opadami deszczu i silnym wiatrem. Zawsze należy też wziąć pod uwagę fakt, że nawet jeśli na dole jest ciepło, po kilku godzinach wędrówki może okazać się, że odczuwalna temperatura bardzo mocno spadła. Jeśli dodać do tego jeszcze słynne górskie wahania pogody, osoba, która nie weźmie ze sobą kurtki w góry, może szybko tego pożałować.

Bielizna termoaktywna

Skarpety trekkingowe i oddychająca koszulka zapewniają komfort termiczny w każdych warunkach: warto zakładać je na wyprawy w góry zarówno zimą, jak i jesienią, latem, czy wiosną. Każdy, kto kiedykolwiek wędrował z plecakiem, wie, jak szybko pocą się plecy i ramiona podczas intensywnego marszu. Termoaktywny materiał koszulki na bieżąco odprowadza wilgoć, zabezpieczając przed przegrzaniem i nadmiernym zawilgoceniem.

Spodnie w góry

Wybierając się w góry, dobrze jest zwrócić uwagę także na mniej oczywiste elementy garderoby. Prawie każdy turysta zdaje sobie sprawę z konieczności wyposażenia się w dobre buty i kurtkę, jednak już dolna warstwa odzieży często wybierana jest na zasadzie niemal losowej. Niesłusznie! Spodnie górskie powinny zapewniać swobodę ruchów, dobrze jest też, jeśli umożliwiają cyrkulację powietrza. Wbrew pozorom na szlaku lepiej jest mieć zakryte całe nogi: dotyczy to także najcieplejszych miesięcy w roku. Dlatego latem należy szczególnie zadbać o to, by zabrać ze sobą właściwy strój.

Buty trekkingowe lub górskie

Na szczęście coraz rzadziej widuje się ostatnio na polskich szlakach turystów w klapkach, sandałach lub butach na obcasach: wiedza o tym, jak niebezpieczne może być takie obuwie, jest coraz powszechniejsza. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że także adidiasy lub trampki nie są dobrym wyborem. Obuwie sportowe nie usztywnia kostki, rzadko ma też antypoślizgową podeszwę, która jest podstawą bezpieczeństwa w górach. Jakie więc buty wybrać w góry?

W zależności od tego, czy planujemy raczej trasy nizinne, czy zdobywanie ambitnych szczytów, postawmy na obuwie trekkingowe lub typowo górskie. W obydwu przypadkach trzeba zwrócić szczególną uwagę na podeszwę, która musi być wyposażona w specjalne wypustki. W sklepach sportowych można przetestować przyczepność obuwia górskiego na specjalnie skonstruowanej powierzchni: warto z tego skorzystać. Ważna jest też wodoodporność butów i ogólny komfort noszenia. Zwróć uwagę na to, by buty nie były za ciasne i nigdzie Cię nie uciskały: po kilku godzinach wędrówki mała z pozoru niedogodność może urosnąć do dużego problemu, utrudniającego lub wręcz uniemożliwiającego kontynuowanie trekkingu.

Jak się ubrać w góry zimą?

Wyjazd w góry zimą wymaga zaopatrzenia się w kilka warstw odzieży: najlepiej jest ubierać się w tzw. cebulkę. Koniecznie wybierz bieliznę termoaktywną (najlepiej z długim rękawem), a dopiero na nią załóż bluzę lub polar. Na koniec narzuć na siebie kurtkę zimową dostosowaną do kapryśnej pogody w górach: powinna ona być wodoodporna i chroniąca przed mrozem, ale jednocześnie oddychająca. Nie zapominaj o szaliku (najlepiej typu komin), ciepłych rękawicach i czapce. Buty górskie na zimę muszą być ocieplane.

Wyjazd w góry jesienią i wiosną – polecana odzież

Wiosna i jesień to pory roku charakteryzujące się zwykle bardziej umiarkowanymi temperaturami. Jednak górskie szlaki mają swoją własną specyfikę i tak naprawdę nigdy nie można mieć pewności, jakie warunki atmosferyczne się na nich zastanie. Śnieg i mróz w polskich Tatrach w maju czy październiku nie jest wcale rzadko spotykany: dotyczy to zwłaszcza wyższych rejonów, gdzie można spodziewać się oblodzonych fragmentów nawet latem! Dlatego, aby dobrze się ubrać w góry wiosną i jesienią, warto mieć na sobie kilka warstw odzieży: jeśli na początku go nie potrzebujesz, cieplejszy polar schowaj do plecaka. Na wszelki wypadek weź też ze sobą czapkę, szalik i rękawiczki. Także kurtka przeciwdeszczowa to absolutny must have.

Jak się ubrać na letnią wycieczkę w góry?

Dobrym pomysłem na letnią odzież w góry są spodnie z odpinanymi nogawkami — koniecznie wykonane z materiału o dużej oddychalności. Zabierz też ze sobą czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Buty w góry latem mogą być lżejsze, nadal muszą jednak spełniać wszystkie omówione wcześniej warunki określające ich bezpieczeństwo.

Weź pod uwagę, że nawet w duże upały w górach możliwe są gwałtowne zmiany pogody, więc nie sugeruj się tym, co widzisz rano za oknem. Zawsze dokładnie śledź prognozę pogody, zabezpiecz się też, zabierając dodatkową warstwę odzieży i kurtkę chroniącą przed wiatrem i deszczem, nawet  jeśli nic nie wskazuje na nagłą burzę.