Góry Stołowe to pasmo górskie, obfitujące w piękne widoki i liczne atrakcje. Są jednymi z nielicznych gór płytowych w Europie. Ich wypiętrzenie wystąpiło ok. 30 milionów lat temu. Magiczne szlaki prowadzące przez ten teren pozwalają obserwować urodę skalnych bloków i płyt. W 1993 roku na ich terenie utworzono Park Narodowy Gór Stołowych – jeden z najbardziej malowniczych w Polsce. Jeśli wybieracie się w Góry Stołowe – co zobaczyć, dowiecie się z naszego artykułu. Wybierzcie z nami szlak turystyczny, który nie pozwoli Wam ominąć tras, prowadzących przez największe atrakcje Gór Stołowych.

Planując wycieczkę w Góry Stołowe warto podzielić ją na kilka etapów. Pamiętać bowiem należy, że do podziwiania są nie tylko niezwykłe okoliczności przyrody dostępne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, ale także ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w okolicy. Warto odwiedzić pobliskie miasta, które oferują bogatą bazę noclegów w Górach Stołowych, ale również liczne ciekawostki i atrakcje, których nie znajdziecie gdzie indziej. A może skusicie się również na przejście na czeską stronę? Tam też występują atrakcje, jak choćby skalne miasta, które warto zobaczyć.

Góry Stołowe – co zobaczyć poruszając się po ścisłym terenie Gór Stołowych?

Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki – 919 m n.p.m – zaliczany do korony gór Polski. Obierając za punkt startowy leżący u jego stóp Karłów w ciągu 90 minut dotrzesz na szczyt, który oferuje punkt widokowy na każdą z czterech stron świata. Oczywiście jeśli po drodze zahaczysz o schronisko, trasa odpowiednio się wydłuży. Nigdzie jednak w Górach Stołowych nie doświadczysz takich pięknych, rozległych panoram jak na Szczelińcu. Przy dobrej pogodzie zobaczysz stąd nawet pobliskie Góry Sowie. Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest Fotel Pradziada – 12 metrowy piaskowiec, na który prowadzą metalowe schody. Stanowi on naturalną platformę widokową.

Polecamy wpis:  Gdzie najbliżej w góry z Łodzi – piękne miejsca blisko Łodzi

Jeśli na Szczeliniec Wielki chcesz podejść jak najszybciej, wybierz trasę zwaną Pasterką. Bardzo mały poziom trudności, można iść z dziećmi, choć ze względu na schody wózek nie wchodzi w grę. Pasterką podejdziesz na szczyt w ciągu ok. 40 minut.

Zdecydowanie też zaliczyć musisz labirynt skalny. Pamiętaj jednak, że przeciskanie przez skalny labirynt może utrudnić Ci większy plecak, spakuj się więc w tę trasę oszczędnie.

Do największych atrakcji w Górach Stołowych należą również Błędne Skały. Ten wyciosany w piaskowcach labirynt zapiera dech w piersiach, ale wymaga też czasami wciągnięcia brzucha, ponieważ w niektórych miejscach szlaku skały oddalone są od siebie o 40 – 60 cm. Błędne Skały wygodnie zwiedzać można z parkingu dolnego, z którego niebieski szlak będzie Cię wiódł przez około 75 minut, aby doprowadzić Cię do tych niezwykłych formacji skalnych. Błędne skały nie są porównywalne z żadną inną turystyczną atrakcją w Polsce. Tę część Gór Stołowych po prostu musisz zobaczyć.

Trochę inny, ale równie niepowtarzalny rodzaj skał, to skalne grzyby, znajdujące się wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych. Są one jedną z największych atrakcji turystycznych w Górach Stołowych. Warto wybrać się tutaj jesienią, kiedy część liści już opadnie i te niezwykłe formacje skalne będą dobrze widoczne. Wędrówka przez tę część Gór Stołowych będzie wówczas obfitować w niezwykłe widoki, jakie zapewniają te uformowane w niespotykany sposób skały.

Najciekawsze szlaki

Szukając dróg, którymi warto powędrować, należy wybrać się na wędrówkę przez Lisią Przełęcz. Przez Góry Stołowe przebiega wprawdzie wiele szlaków turystycznych, ale ten zapewnia niezapomniane wrażenia, jak choćby widok na Skały Puchacza. Jeśli pójdziesz kawałek dalej, aż do góry Ptak, to na jej szczycie zobaczyć możesz ruiny Fortu Karola. Fort ten od XVIII strzegł drogi do Radkowa.

Polecamy wpis:  Góry Świętokrzyskie co zobaczyć? Jaki szlak wybrać, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje Gór Świętokrzyskich? 

Równie piękny jest szlak na Radkowskie Skały, gdzie możesz wybrać się z dziećmi. Za każdym zakrętem czekać będzie  na Was jeden z niesamowitych widoków, jakie Góry Stołowe oferują przemierzającym je wędrowcom.

Dla odważnych, wytrwałych i aktywnych przeznaczony jest Główny Szlak Sudecki – drugi najdłuższy długodystansowy szlak w polskich górach, liczący ok. 440 km. Łącznie trzeba mu poświęcić ok. 20 dni pieszej wędrówki.

Góry Stołowe – co zobaczyć poza górskim parkiem narodowym?

Ciekawostką dostarczającą mnóstwo emocji jest z pewnością szosa stu zakrętów. Polecana kierowcom, którzy potrafią balansować autem i nie stronią od adrenaliny. Na terenie Gór Stołowych znajduje się sporo trudnych tras samochodowych, ale ta chyba zapewnia najwięcej mocnych przeżyć. Droga stu zakrętów poprowadzi Cię do tych kilku miast, które będąc w Górach Stołowych warto odwiedzić.

Duszniki-Zdrój

To miasto uzdrowiskowe w powiecie kłodzkim, graniczące z Czechami. Położone jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej, która oddzielając Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich sprawia, że wyizolowane w ten sposób miejsce poszczycić się może mikroklimatem, czyniącym z niego cenione uzdrowisko. Przyjechać możesz tu nie tylko po zdrowie, ale również po kulturę, ponieważ odbywają się tutaj koncerty zdrojowe, przedstawienia teatralne i słynny Festiwal Chopinowski.

Znajduje się tutaj również niezwykłe Muzeum Papiernictwa, gdzie wziąć można udział m.in. w warsztatach z czerpania papieru.

Kudowa-Zdrój

Nazwa „Zdrój” wskazuje, że to również miejscowość uzdrowiskowa. Jest to jedno z najstarszych europejskich uzdrowisk, gdzie znajduje się przepiękna pijalnia wód mineralnych, park zdrojowy, ale również Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, które pozwala poznać ten teren w sposób multimedialny i interaktywny.

W pobliskiej Czermnej znajduje się niezwykły obiekt, jakim jest Kaplica Czaszek. Przechowywane są tu czaszki i kości osób, które zginęły w czasie wojen śląskich, poległy w czasie wojny 30-letniej albo zmarły w czasie epidemii cholery.

Polecamy wpis:  Gdzie najbliżej w góry z Warszawy? Miejsca, które warto odwiedzić

Wambierzyce

Miejsce kultu, cel pielgrzymek, sanktuarium Matki Boskiej Wambierzyckiej. Jeśli interesują Cię zabytki sztuki sakralnej, znajdziesz tutaj prawdziwą perłę. Przytłaczająca swą wspaniałością fasada prowadzi do barokowej świątyni, pełnej rzeźb, malowideł i słynnej również z ruchomej szopki, do której ciągną turyści z bliższej i dalszej okolicy.

Góry Stołowe pełne są pięknych miejsc, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Choć obawiamy się, że raz to zdecydowanie za mało.