Wyprawa w góry to zawsze dobry pomysł. Trzeba jednak przyznać, że zwłaszcza zimą mają one w sobie coś naprawdę niesamowitego. Góry zimą, skąpane w śniegu i promieniach słońca każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Zadajmy sobie jednak pytanie – jakie polskie góry najbardziej warto odwiedzić?

Zima w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Nie da się ukryć, że Bieszczady, mimo, iż nie oferują najwyższych szczytów w Polsce, mają w sobie pewien wyjątkowy urok, który każdego roku przyciąga rzesze turystów. Malowniczy widok rozciągający się z wielu górskich szlaków bieszczad szczególnie docenić warto właśnie zimą. Szczególnie polecić można wiodący z Wetliny na Smerek. Uwagę turystów zimą przyciąga jednak także Tarnica, a także Połonina Caryńska. Niezależnie od tego, co zdecydujemy się zobaczyć – piękne widoki są praktycznie gwarantowane.

Jaką jeszcze rozrywkę oferują Bieszczady w zimowe miesiące? Góry te słyną ze swoich tras narciarstwa biegowego i zjazdowego – amatorzy białego szaleństwa zdecydowanie poczują się jak w raju.  Aby odpocząć podczas wycieczki, warto zachaczyć o dowolne schronisko – Bieszczady oferują ich na szczęście bardzo wiele. Jeśli chodzi o zimowy wyjazd w góry, który dostarczy wiele wrażeń, Bieszczady są zdecydowanie dobrym wyborem.

Karkonosze w zimowe miesiące – urok gór przyjaznych rodzinom

W jakie góry wybrać się zimą z małymi dziećmi? Jedną z najlepszych opcji są zdecydowanie Karkonosze. Te piękne, polskie góry zimą również oferują wiele bezpiecznych, nie wymagających specjalnych umiejętności szlaków, które z pewnością pokonają także młodzi turyści. Zachowują one jednak przy tym charakterystyczny, górski klimat. Nie bez powodu Śnieżka należy do najchętniej odwiedzanych szczytów w naszym kraju. W przypadku podróży z bardzo małymi dziećmi na jej szczyt można dostać się kolejką gondolową, z czeskiej miejscowości Pec pod Snezkou. Rozciągająca się z niej panorama zimą zaś jest naprawdę wyjątkowa.

Zimowe wędrówki po Karkonoszach z pewnością dostarczą wiele radości całej rodzinie. Przy okazji, po zejściu z górskich szlaków warto odwiedzić też przepięknie położone miasteczka, jak Szklarska Poręba, czy też Karpacz.

Wyjazd w góry zimą – czy warto odwiedzić Beskid ŻywieckI?

Odpowiadając na pytanie, gdzie w góry zimą naprawdę warto się udać, trudno pominąć Beskid Żywiecki. Przepiękne widoki oferuje międzyinnymi szlak na Diablak – czyli najwyższy szczyt Babiej Góry. Wybierając ten szlak warto jednak pamiętać, że zimowa aura na Babiej Górze często bywa dość kapryśna. Na szczęscie Beskid  Żywiecki oferuje również inne, zróżnicowane szlaki górskie o bardzo różnym stopniu trudności. Wszystkie z nich zimą zachwycają, a zatem z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Godna odwiedzenia jest także Wielka Racza, czy przełęcz Przegibek.

Beskid Żywiecki to pasmo górskie, które każdego roku przyciąga coraz większą liczbę turystów.. Oferuje szlaki turystyczne odpowiednie zarowno dla doświadczonych, jak i mniej wprawionych wyprawach turystów. Jest to idealne miejsce zarówno na wędrówki piesze, jak i narciarskie przygody.

Tatry – niezapomniana zima w górach dla każdego.

Tatry to pasmo górskie, którego absolutnie nie mogło zabraknąć na naszej liście. Niezwykłe, ośnieżone szczyty przyciągają turystów już od wielu lat – słusznie, bo zimowy widok na tatry jest naprawdę niezwykły, a niezliczone szlaki turystyczne pozwalają aktywnie spędzić czas. Ciekawym miejscem, które z pewnością warto odwiedzić, jest Dolina Białego. Głodnym wrażeń turystim polecić można też wodospad Siklawica, czy szlak na Karpiniec Wielki. Po całym dniu w górach warto pojechać do lokalnych miejscowości, jak na przykład Zakopane.

Choć Tatry to góry oferujące najwyższe szczyty w Polsce, wyprawa tu niekoniecznie musi być trudna. Z łatwością odnajdziemy tu niejeden łatwy szlak, dzięki któremu w zimowym pięknie tych gór zakochają się także mniej wprawione osoby, Z pewnością warto też zobaczyć tereny Tatrzańskiego Park Narodowego.

Pieniny – prawdziwy górski skarb Małopolski

Rozważając, gdzie w góry zimą naprawde warto się wybrać, pomyśleć takze warto o Pieninach. Praktycznie każdy szlak turystyczny oferuje tu naprawdę magiczne widoki, a każdy taras i punkt widokowy kryje w sobie coś niesamowitego. Planując wypad w góry Pieniny warto zdecydować się na wyprawę na szczyt Wysokiej – najpopularniejszy szlak prowadzi ze Szczawnicy przez Palenicę. Z pewnością ciekawym miejscem są także Trzy Korony, do których można dojśc z Krościenka.

Czy warto jechać w góry zimą? Jak najbardziej tak. Góry zimą zachwycają i Pieniny są tego najlepszym przykładem. Szlaków na zimowe wędrówki tu nie zabraknie, a przy tym są to optymalne góry dla początkujących. Z pewnością dobrze poczują się tutaj także rodziny z dziećmi.