Województwo Świętokrzyskie wzięło swoją nazwę od pasma ciągnących się przez nie gór. I z pewnością warto było mu nadać tę nazwę, ponieważ dzięki temu jego stolica, Kielce stała się punktem wypadowym na liczne szlaki turystyczne, na które warto wybrać się o każdej porze roku. Góry Świętokrzyskie to niezwykłe miejsce, którego liczne atrakcje warto zwiedzić ze względu na ich niezwykłą urodę i nawiązania do podań, baśni i legend polskich. Zapraszamy w Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć, dowiecie się z naszego tekstu.

Obszar ten należy do najstarszych gór w Europie, i choć Góry Świętokrzyskie to najniższe góry w Polsce, zapewniają one niesamowitą podróż w czasie dla dorosłych i atrakcje dla dzieci, jakich nie ma w innych regionach Polski. W czasie pobytu w Górach Świętokrzyskich zapoznacie się z atrakcjami, o których warto wcześniej poczytać, aby żadnej nie przeoczyć. Nasz poradnik „Góry Świętokrzyskie, co zobaczyć” na pewno ułatwi Wam zwiedzanie tego terenu.

Góry Świętokrzyskie, co zobaczyć, poszukując najwyższych szczytów?

Góry Świętokrzyskie to niski łańcuch górski, jedne z najstarszych gór w Europie i jedyne góry w Polsce, związane z tyloma legendami. Najbardziej znanym szczytem jest chyba Łysa Góra (595 m n.p.m), bo kto nie słyszał o sabatach czarownic, zlotach sił nieczystych i zjawiskach nadprzyrodzonych, na szczycie Łysej Góry? Ale oprócz niej wielką sławą cieszą się Łysica, Święty Krzyż, czy Nowa Słupia. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to Agata, znajdujący się w paśmie Łysogór wschodni wierzchołek Łysicy o wysokości 614 m n.p.m. Łysica to również jedyny świętokrzyski wierzchołek, który należy do korony gór Polski.

Polecamy wpis:  Góry Izerskie, co zobaczyć i gdzie wybrać się na szlak?

Nazwa gór pochodzi od relikwii Drzewa Krzyża Świętego, przechowywanego w klasztorze na Łysej Górze. Obecną nazwę zyskały dość niedawno, ponieważ jeszcze w XIX wieku i na początku XX określano je jako Góry Sandomierskie, Góry Kielecko-Sandomierskie, Góry Sandomiersko-Kieleckie, Góry Kieleckie czy Góry Środkowopolskie. Charakterystyczne dla krajobrazu są strome stoki, gołoborza, ostańce i głębokie doliny.

Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć na Świętym Krzyżu?

Tak jak wspominaliśmy, kiedyś ta góra była obiektem pogańskiego kultu. Ale w XI wieku powstał tam klasztor, w którym w bogatej we freski kaplicy Olesińskich znajdują się Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Na tej szczycie tej góry znajduje się również Muzeum Misyjne z pamiątkami z Azji, Afryki czy Ameryki. W podziemiach klasztoru zobaczyć można krypty, w których pochowani zostali benedyktyni, pod których opieką znajdował się długo klasztor na Świętym Krzyżu. Odpowiedzią na pytanie „Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć?” może być wizyta na platformie widokowej, która oferuje niezapomnianą panoramę na Góry Świętokrzyskie.

Na Świętym Krzyżu znajduje się również Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które prezentuje tradycję świętokrzyskiego hutnictwa żelaza i szkła, modele wymarłych zwierząt, skarby Puszczy Jodłowej, czy niezwykłe gołoborza świętokrzyskie.

Świętokrzyski Park Narodowy.

Kiedy nie chcecie się wspinać, ale bardziej interesują Was lasy Gór Świętokrzyskich, to pamiętajcie, że świętokrzyskie możemy zwiedzać spacerem. Wystarczy, że udacie się do Świętokrzyskiego Paru Narodowego. To leśny park, w którym znajdziecie 5 obszarów ścisłej ochrony, ale również roślinność typową dla obszarów górskich. Góry Świętokrzyskie to jedyne miejsce, gdzie spotkać można gatunki zwierząt będące reliktami polodowcowymi! Należą do nich 6 gatunków ślimaków, 11 gatunków owadów i 1 gatunek płaza.

Święta Katarzyna i jej największe atrakcje.

Obok świętokrzyskich wzniesień warte uwagi są również świętokrzyskie miejscowości, jak na przykład Święta Katarzyna, znajdująca się tuż obok Łysicy, leżąca u podnóża góry.  Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie jest miejscem, którego nie wolno ominąć podczas wycieczki w góry świętokrzyskie. Zawiera ponad tysiąc minerałów o niezwykłych kolorach, w tym kryształ górski o wadze ok. 100 kg.

Polecamy wpis:  Gdzie najbliżej w góry z Warszawy? Miejsca, które warto odwiedzić

Zobaczyć tutaj możecie również klasztor sióstr benedyktynek, którego 700 letnia historia zadziwia swoją burzliwością i licznymi zwrotami akcji.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.

To miejsce musicie zobaczyć w Górach Świętokrzyskich. Tutaj cofniecie się o kilka wieków w czasie, poznacie życie i pracę ówczesnych mieszkańców tych ziem. Możecie samodzielnie spróbować, czy poradzilibyście sobie z pracą zielarki, kowala, garncarza czy szewca. Tę świętokrzyską atrakcje warto odwiedzić z dziećmi. Będzie to dla nich prawdziwa lekcja historii.

Nowa Słupia i Muzeum Świętokrzyskiego Hutnictwa.

Tutaj dzięki multimedialnym prezentacjom zobaczycie, jak działał jeden z najstarszych zakładów metalurgicznych w Europie. Muzeum stoi dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się wielkie skupisko pieców dymarskich. W tym miejscu organizowana jest też doroczna impreza pod nazwą „Dymarki Świętokrzyskie” – jedna z najciekawszych imprez, jakie warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich – festiwal kultury świętokrzyskiej, spotkania z twórcami ludowymi, dzięki któremu Nowa Słupia odwiedzana jest przez tysiące turystów.

Szlak na Łysicę – główny szlak świętokrzyski.

Łysica jest chętnie zdobywanym szczytem, do którego prowadzi niewymagający szlak. Przejście szlaku w obie strony zajmuje ok. 1, 5 godziny, a po drodze mijacie nigdy nie zamarzające źródełko i kapliczkę świętego Franciszka. Według wierzeń woda ze źródełka ma moc uzdrawiania i nigdy nie zamarza. Będziecie iść niezwykle malowniczą trasą, poprzeplataną drewnianymi kładkami, wielkimi blokami skalnymi i zobaczycie drugie pod względem wielkości gołoborze w Polsce.

Zamek w Chęcinach – najsłynniejszy w tej części Gór Świętokrzyskich i pobliska Jaskinia Raj.

Góry Świętokrzyskie atrakcje swoje mają także pośród licznych historycznych budowli, jak na przykład zamek w Chęcinach. Choć wydawał się niezdobytą twierdzą, do dziś zostały po nim tylko ruiny, ale za to o niezwykłej urodzie, którą podziwiać można u stóp góry zamkowej. Są one na tyle dobrze zabezpieczone, że można wejść na wieżę widokową, zejść do lochu czy skarbca, przymierzyć rycerską zbroję i pomarzyć o tym, jakie nieodkryte skarby Góry Świętokrzyskie kryją jeszcze przed nami. Bo niedaleko Chęcin pasmo Łysogór może pochwalić się najpiękniejszą jaskinią krasową w Polsce. Bogactwo i różnorodność form naciekowych o unikalnym na skalę światową zagęszczeniu sprawiają, że szczyty i najbardziej znane atrakcje bledną na chwilę, kiedy wchodzi się do „Raju”.

Polecamy wpis:  Gdzie najbliżej w góry z Łodzi – piękne miejsca blisko Łodzi

Co zjeść w Górach Świętokrzyskich, gdzie nocować?

„Góry Świętokrzyskie – co zobaczyć?” to tak szeroki temat, że nie udało nam się chyba wymienić więcej niż połowy atrakcji. Jeśli chcecie rozszerzyć przedstawioną przez nas ofertę, zajrzyjcie do przewodników lub na kanały podróżnicze. Góry Świętokrzyskie są górami, o których opublikowano wiele tekstów i filmów. Pamiętajcie jednak, żeby przed wyjazdem sprawdzić, gdzie zajdziecie najlepsze noclegi w Górach Świętokrzyskich. Bo będąc tutaj naprawdę warto poszukać noclegu w malowniczym miejscu, które da Wam pogląd na urodę wschodniej części pasma Łysogór, centralnej części Wyżyny Kieleckiej, czy zachodniej części Łysogór. Wybór naprawdę będzie trudny. Ale bogata oferta agroturystyczna na pewno zaspokoi Wasze oczekiwania. A może poszukacie noclegu u czarownic?

Na pewno warto u nich zjeść, dlatego udajcie się do stóp Łysej Góry, znajdziecie tam knajpę, która kultywuje dziedzictwo kulinarne świętokrzyskiego regionu. Z pewnością znajdziecie tam zalewajkę i kugiel. A może skusicie się na szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków?” – Góry Świętokrzyskie to jeden z regionów Polski, który umożliwia taką właśnie nietuzinkową formę zwiedzania, popularną nie tylko wśród smakoszy.