Kiedy myślimy o górach, na pierwszą myśl przychodzą nam Tatry. Jednak w Polsce są o wiele starsze i bardziej dzikie góry. Mowa oczywiście o miejscu, gdzie panuje krajobraz izerski. Jadąc w Góry Izerskie, co warto zobaczyć i gdzie wybrać się na szlak? Dowiedz się więcej o tym tajemniczym miejscu!

Gdy tysiące wycieczkowiczów rusza w Polskę, najczęściej wybierają oni kierunek turystyczny. Jednak warto zainteresować się innym miejscem, gdzie górski klimat jest nie mniej wyczuwalny. Co więcej, ten izerski krajobraz jest najstarszy w Polsce! Więc jeśli ruszamy w Góry Izerskie, co zobaczyć? Gdy już wybierzemy się na szlak, czeka na nas atrakcja w formie nocnego nieba, Chatka Górzystów z pysznymi naleśnikami, Wysoka Kopa i Stóg Izerski, na szczycie którego znajdziemy urocze schronisko. W końcu to Karkonosze, tu musi być pięknie.

Góry Izerskie – co zobaczyć zwiedzając najpiękniejsze szlaki i atrakcje? Nietypowa atrakcja na Twojej drodze.

Trzeba wiedzieć, ze izerski krajobraz to idealne miejsce dla, tych, którzy cenią pusty górski szlak turystyczny.   Szczególna zaś jest jedna atrakcja, którą warto zobaczyć w Górach Izerskich. To Izerski Park Ciemnego Nieba. To miejsce, gdzie z pełną mocą możemy doświadczyć piękna gwiazd. W pogodną noc widać ich tu aż 1800, a Droga Mleczna ciągnie się aż po horyzont. Choć Świeradów- Zdrój znajduje się nieopodal, do Parku prowadzi pięciokilometrowy szlak. Blisko jest za to słynna Chatka Górzystów, w której można wykupić nocleg. O niej też nie można zapomnieć, bo to kultowe schronisko, prawdziwy izerski symbol. Jeśli chodzi o Góry Izerskie i co zobaczyć w tym miejscu, to jest to miejsce obowiązkowe.

Piękne schroniska w Górach Izerskich i wyjątkowa atrakcja, którą warto zobaczyć – czyli Stóg Izerski

Choć najwyższy izerski szczyt to Wielka Kopa, to Stóg Izerski też jest chętnie odwiedzany. To drugi w regionie górski szczyt (1105 m n.p.m), na który prowadzi dość prosty szlak, ruszający z miasta Świeradów-Zdrój. Można także wybrać odrobinę trudniejszą i dłuższą trasę, zahaczając o Polanę i Halę Izerską. Jednak jest także opcja wjazdu koleją gondolową, która z pewnością sama w sobie służy jako atrakcja na przykład dla rodzin z dziećmi. Co ważne, samo wejście na szlak nie zagwarantuje nam, ze zobaczymy izerski krajobraz. W tym celu należy odwiedzić schronisko, na Stogu Izerskim. Jest tu punkt widokowy, skąd rozpościera się malowniczy widok.

Najwyższy górski szczyt po polskiej stronie: Wysoka Kopa – wybór tras z noclegiem w Chatce Górzystów. 

Kiedy wybieramy się na izerski szlak, warto wiedzieć gdzie i jak iść. Te góry to kierunek zdecydowanie mniej turystyczny, a pytanie o Góry Izerskie – co zobaczyć, pojawia się często. Oczywiście to zależy też od tego, jaki szlak wybierzemy. Zacznijmy od tego najpopularniejszego – bo najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa. Na ten izerski szczyt, do którego prowadzi kilka tras. Jeden z nich prowadzi z pięknego miasta, jakim jest Świeradów-Zdrój. Inny, krótszy zaczyna się zaś na Rozdrożu Izerskim, prowadzi przez Wysoki Kamień. Oczywiście w obu przypadkach należy przygotować się, że wędrówka będzie trwała kilka godzin. W końcu Wysoka Kopa to najwyższy szczyt gór izerskich (1126 m n.p.m) – przy czym jest on zalesiony, więc nie oferuje żadnych widoków. Warto także zastanowić się, czy nie lepszy będzie dla nas szlak, na końcu którego stoi Chatka Górzystów, w której można odpocząć.

Góry Izerskie, co zobaczyć – Stacja Turystyczna Orle. Wygodne noclegi w Górach Izerskich i szklarski fach.

Gdy odwiedzamy Góry Izerskie – co zobaczyć może być także pytaniem dotyczącym bazy noclegowej. Jednym z najbardziej znanych miejsc, które znajdziemy wybierając się na szlak turystyczny, jest schronisko Orle. To miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się huta szkła, wynosząca szklarski fach na wyżyny. Ten górski zakład był słynny nie tylko na całe Karkonosze. Dziś znajduje się wyjątkowa atrakcja, piękne schronisko umieszczone w dwóch budynkach, z sauną, oferujące górski, izerski klimat. Izerski – czyli oddalony od cywilizacji, pełen ciszy i spokoju. To tu prowadzi szklarski szlak, nazwany także drogą, wytyczony już w XVII wieku. Ta sztuka jest wpisana w izerski rys historyczny: każdy, kogo interesuje, jak pracuje szklarski mistrz może odwiedzić muzeum po czeskiej stronie gór. Dla fanów rzemiosła atrakcje oferuje także Szklarska Poręba. 

Nie tylko schronisko, ale i miejscowości turystyczne . Świeradów-Zdrój trzeba zobaczyć w Górach Izerskich.

Kiedy myślimy o najpiękniejszych polskich uzdrowiskach, z pewnością nie można pominąć Świeradowa Zdroju, który jest świetną bazą wypadową na szlaki turystyczne. To piękne miasteczko to prawdziwy izerski skarb. Oczywiście będąc tu warto wybrać się na najciekawsze atrakcje, takie jak Dom Zdrojowy czy Muzeum Zdrojowe i napić zdrojowej wody. To izerski klimat nadaje jej tej właściwości. Jednak to w końcu Góry Izerskie, co zobaczyć, aby ten górski resort podarował nam prawdziwy izerski widok? Z pewnością idealna tu będzie atrakcja Sky Walk – to wieża widokowa, gdzie za pomocą specjalnej kładki możemy poczuć się jak wśród chmur. Z wieży widać całe Góry Izerskie, chociażby Stóg Izerski, a obok znajduje się Chatka Górzystów, kultowe schronisko. Rozpościera się tam też piękna panorama gór, nie tylko na te góry na terenie Polski, ale i na czeskie Góry Izerskie.

To wyjątkowe miejsce na mapie to piękny górski krajobraz, idealne na piesze wędrówki. Wyjątkowy izerski krajobraz i klimat są jedyne w swoim rodzaju – zarówno na terenie Czech i Polski. Szklarska Poręba oraz Świeradów-Zdrój,  z którymi nierozerwalnie wiąże się szklarski fach, są wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi, a turystyczny potencjał regiony jest bardzo duży – także po stronie czeskiej, gdzie czekają nas równie piękne widoki.