Każdy miłośnik gór mierzy się z wyborem odpowiedniego obuwia. Wybór tego jakie buty w góry wybrać nie jest wcale taki prosty jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Takie specjalistyczne obuwie musi bowiem spełniać szereg wymagań i być niezwykle wygodnym, tak aby piesze wędrówki po górskich szlakach były przyjemnością. Jakie buty zabrać w góry, by móc wykorzystać ich cały potencjał?

Jakie buty trekkingowe wybrać? Wysokie czy niskie?

Przede wszystkim należy dobrać buty trekkingowe do warunków panujących na szlaku. Koniecznie muszą być wygodne i dobrze dopasowane do stopy. To sprawa nadrzędna i podstawowa, But musi być o odpowiednim rozmiarze, Zbyt duże lub za małe będą dużą przeszkodą w zdobywaniu górskich szczytów. Specjalistyczne obuwie trekkingowe to spory jednorazowy wydatek, do którego warto się odpowiednio przygotować. Nie ma co wierzyć w chwytliwe hasła reklamowe o uniwersalnym obuwiu, i przymierzyć buty, a także określić na jakich szlakach mają się sprawdzić. Wysokie buty trekkingowe sprawdzą się doskonale w przypadku wędrówek po wysokich partiach gór, takich jak Tatry, gdzie wymagane jest większe doświadczenie, gdzie staw skokowy jest bardziej ustabilizowany, z kolei niskie buty trekkingowe z powodzeniem można nosić na mniej wymagających szlakach, jak na przykład Beskidy.

Podeszwa butów górskich powinna być wyposażona w bieżnik i musi mieć doskonałą przyczepność, tak aby w sytuacji mokrej i śliskiej powierzchni stopa nie ślizgała się. Dodatkowo dobrze jest, aby wybrany model wyposażony był w oddychającą membranę, która umożliwi skuteczne odprowadzenie nadmiaru wilgoci i zapewniające odpowiednią wentylację, a jednocześnie sprawi, ze buty będą wodoodporne.  Dobre buty gwarantują komfort w czasie górskich wędrówek. Liczy się wygoda.

Jakie buty wybrać do trekkingu? Trekking latem, a zimą.

Wybierając się w góry wielu ludzi zadaje sobie pytanie jakie buty turystyczne wybrać na wędrówki po górach. Wybór odpowiednich butów zależy przede wszystkim od tego, kiedy w te góry się wybieramy. Niewygodne buty to zmora każdego wędrowca. Wybór butów to trudna decyzja, dlatego powinna być dobrze przemyślana i przeanalizowana. Wypad w góry na lato to idealny pomysł na odpoczynek. Buty podejściowe muszą być wygodne i dawać poczucie bezpieczeństwa. Ze względu na małe wymagania pogodowe z powodzeniem można zdecydować się na niskie buty w góry. Lekkie buty pozwolą jeszcze bardziej cieszyć się widokami. Letnie buty nie musza spełniać aż tak wyśrubowanych warunków jak buty zimowe.

W przypadku zimowych wycieczek i znacznie trudniejszych warunków atmosferycznych warto zabrać w góry buty wysokie, które będą stabilizować stopę, jednocześnie zapewniając jej oddychalność. W zimowych warunkach sprawdzą się bardziej masywne wysokie buty. Zimowe buty z wysoką cholewką idealnie nadają się na zimowe warunki, kiedy w w niektórych przypadkach wymagane są raczki lub nawet raki. Dobre buty trekkingowe powinny mieć atest bezpieczeństwa.

Niezależnie od Warunków pogodowych warto również pamiętać o wyborze dobrej jakości skarpet. Tu sprawdzi się doskonale wełniana skarpeta, dzięki której zagwarantowany będzie komfort termiczny. Dobre górskie buty to podstawa każdej wycieczki wiosną, latem, jesienią, czy zimą.

Problematyczny rozmiar. Jak dobrać rozmiar butów w góry?

Źle dobrane obuwie nie tylko będzie powodowało dyskomfort, ale może się okazać niezwykle niebezpieczne.  Nie się ukryć, ze najlepiej i najbezpieczniej jest wybrać się do sklepu stacjonarnego i przymierzyć wybrane modele butów bezpośrednio na stopę. Jak kupić swoje najlepsze buty? Najciężej jest wybrać pierwsze buty, bowiem jeszcze nie są znane preferencje na szlaku. W takim przypadku dobrze jest zdecydować się na buty od znanych i sprawdzonych firm, często polecanych przez sprzedawców. Niektórzy zdecydowanie lepiej czują się w butach bardziej twardych, zaś drudzy bardziej w miękkich i elastycznych. W Polskich górach dobór obuwia należy uzależnić od warunków atmosferycznych i trudności wybranego szalu górskiego.

Na zakup obuwia górskiego warto wybrać się do profesjonalnego sklepu turystycznego, gdzie nieużywany towar można bez problemu wymienić lub zwrócić. Bardzo ważne jest, aby w domowych spokojnych warunkach przymierzyć wybrany model i ponosić przez pewien czas. Samo krótkie przymierzenie może nie wystarczyć, aby dowiedzieć się, czy but dobrze leży na nodze. W przypadku wycieczek o różnych porach roku najlepiej zdecydować się na zakup conajmniej dwóch par butów.