Góry zarówno latem jak i zimą są piękne w otoczeniu przyrody, w związku z tym co rok wielu chętnych turystów wybiera się właśnie w te rejony na wycieczki. Pamiętać należy jednak o tym, aby dobrze zaplanować zawartość, oraz samą wagę naszego bagażu. Pogoda, jak powszechnie wiadomo potrafi diametralnie się zmienić nawet o 180 stopni w przeciągu godzin. Weź pod uwagę, że od pogody zależy przede wszystkim Twój komfort wędrówki. Co zatem spakować, aby być odpowiednio przygotowanym?

Co ubrać w góry latem? Zadbaj o odzież trekkingową

Latem występują bardzo wysokie temperatury, oraz nasłonecznienie. Kierując się ubiorem w góry, należy przede wszystkim myśleć o zachowaniu odpowiedniego komfortu termicznego. W związku z różnymi pasmami górskimi, weź pod uwagę, że sama wędrówka w zależności od celu może być różna. Szlaki dzielimy na mniej, lub bardziej zalesione, a zmiany pogody dzielimy na bardziej gwałtowne jak i mniej. Mimo wszystko w większości przypadków podróżowania, weź pod uwagę długotrwałe przebywanie na słońcu. Wędrówki po górach wiążą się z dobraniem odpowiedniej odzieży turystycznej.

W lato w górach królują wygodne krótkie spodenki, szorty, oraz buty trekkingowe

W czasie trwania letnich, górskich wędrówek zadbaj przede wszystkim o odpowiednią ilość płynów, a także nakrycie głowy, oraz oczu. Najprostsze rozwiązanie to czapka z daszkiem, ale istnieją również czapki zapewniające zdecydowanie więcej ochrony poprzez zakrycie karku. W tym konkretnym sposobie dbania o skórę, chronimy się przed nadmierną ekspozycję na słońce, oraz zbyt dużo opalenizny. Wybierając koszulkę postaw na materiały syntetyczne, które w porównaniu do tych bawełnianych odprowadzą dobre wilgoć. Do koszulki skompletuj spodnie trekkingowe, a także odpowiednie obuwie. Największą popularnością na górskich wycieczkach w lecie cieszą się spodnie z odpinanymi nogawkami na różnych wysokościach. Dzięki temu spodnie są uniwersalne, oraz łatwiej je dopasować do zmieniających się warunków pogodowych.

Odzież turystyczna to nie wszystko, sprawdź co jeszcze warto spakować na wycieczkę w góry

Idąc w góry, wiesz na pewno na bazie poprzednich doświadczeń, czego nie wolno pominąć, oraz co jest ważne. Latem należy przede wszystkim dbać o dobre buty trekkingowe odporne na załamania pogody. Dodatkowo cały ekwipunek powinien być dopasowany do rozmiaru plecaka trekkingowego. Plecak ten powinien być dopasowany do wzrostu osoby noszącej go, a pojemność dopasowana do wzrostu użytkownika. Im większy ciężar ekwipunku, tym nie zawsze okaże się to dobre rozwiązanie. Góry wiosną i jesienią są cudowne na piesze wycieczki, dlatego powinieneś ubrać latem najwygodniejsze ubrania.

Lekka kurtka przeciwdeszczowa zapewni ochronę przed deszczem, a wiatrówka przed wiatrem.

Gdy już wybierzesz odpowiedni plecak, długie spodnie, oraz skarpety trekkingowe, zacznij myśleć o odpowiedniej kurtce.

W plecaku powinieneś nieść ze sobą na wyprawę przede wszystkim:

  • kurtkę przeciwdeszczową, a w przypadku wysokich temperatur płaszcz, lub ponczo chroniące przed intensywnymi opadami atmosferycznymi,
  • chustę typu buff, która praktyczna będzie zarówno jako szalik, ale także jako okrycie głowy,
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem na promieniowanie UV,
  • polar lub kurtkę wyposażoną w membranę chroniącą przed wiatrem.

Jeśli zdarzy się tak, że prognozowana pogoda nie do końca sprzyja wszelkim wycieczkom, warto pomyśleć o dodatkowych elementach garderoby. Jeśli chcesz uniknąć wychłodzenia, dobrym rozwiązaniem będzie zabranie odzieży termicznej, oraz koszulek z długim rękawem. Zestawy bielizny termoaktywnej nie zajmują wiele miejsca, a zabranie jej jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się odzież z wełny merynosów. To właśnie one utrzymują ciepło podczas całkowitego zamoczenia, co pozwala zachować komfort podczas silnych deszczy.

Skompletuj strój, spakuj plecak i ruszaj.

Podczas spędzania w górach pieszych wycieczek, warto zadbać o każdą ewentualność, aby nie martwić się niepełnym plecakiem. Ponad wszystko warto zainteresować się doborem odpowiedniego stroju trekkingowego, który to jest podstawą. Bazowy ubiór będzie składał się z koszulki, skarpet, oraz spodni, gdzie wyjątkową rolę należy przyłożyć do doboru odpowiedniego obuwia trekkingowego. To one chronią stopy przed otarciami podczas przekraczania dystansu. Cały plecak jest ceną spokoju, kiedy jest dopasowany na wszelkie nieprzewidziane możliwości pogodowe. Jeśli zatem wybierasz się w góry latem, zaplanuj ekwipunek, oraz własną garderobę. W ten sposób ochronisz się przed deszczem, wiatrem, oraz promieniami słonecznymi.