Plecak turystyczny to absolutna podstawa dla każdego miłośnika pieszych wędrówek po górskich szklakach. To właśnie w nim można spakować całe potrzebne wyposażenie i zapewnić sobie odpowiedni stopień bezpieczeństwa i wygody. Nic więc dziwnego, że zakup plecaka na wycieczkę w góry jest tak poważnie traktowany przez niemal każdego. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając taki plecak? Dopasuj plecak do swoich potrzeb!

Jaki plecak wybrać, aby można było czuć się z nim w pełni bezpiecznie? Należy brać pod uwagę rozmiar plecaka, jego dopasowanie do faktycznych potrzeb, a także to, czy ma mieć boczne kieszenie, jak duże będą w nim komory i oczywiście czy wędrówka z nim będzie wygodna. Wybór jest więc naprawdę bardzo trudny. Choć góry to jedna z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji, to jednak mało kto wie, jak wybrać odpowiednie wyposażenie na taki wyjazd. Na co zwrócić uwagę wybierając plecak wspinaczkowy i trekkingowy?

Jaki plecak turystyczny wybrać?

Plecak górski powinien być dobierany przede wszystkim pod kątem tego, czego będzie się w górach tak właściwie szukało. Jeśli planuje się długie piesze wypady, należy kupić model zupełnie inny niż np. do wspinaczki. W końcu popularny plecak rowerowy będzie charakteryzował się zupełnie odmiennymi cechami niż plecak alpinistyczny. Co zatem trzeba określić, gdy planuje się wybrać dobry plecak turystyczny w góry?
Jeśli zastanawiasz się, jaki plecak będzie dla ciebie odpowiedni, w pierwszej kolejności powinieneś określić, jak długą wyprawę w góry planujesz. Na jednodniową wycieczkę w góry wystarczy mały plecak pozwalający zmieścić podstawowe przedmioty. Jeśli jednak w górach zamierzasz spędzić kilka dni, powinieneś wybrać plecak o pojemności wystarczającej do zmieszczenia jedzenia, ubrań, ale też dodatkowego wyposażenia w postaci np. śpiwora. Na jednodniowy wypad najlepiej sprawdzi się plecak o pojemności około 30 litrów. Na dłuższe wypady warto wybrać plecak o pojemność od 40 litrów, czyli stosunkowo duży plecak. Odpowiednia pojemność plecaka w góry jest, jak widać bardzo ważna.
Nie da się ukryć, że kolosalne znaczenie ma także to, w czasie jakiej pory roku planuje się wypad w góry. Zupełnie co innego powinno się zabrać w góry latem niż zimą. Plecaki zimowe powinny być większe, lepiej chronione przed wilgocią, a także wyposażone w większą liczbę komór.

Jak wybrać najlepszy system nośny?

Jaka jest zdecydowanie najważniejsza część każdego plecaka? Wybierając plecak w góry, powinno się w pierwszej kolejności sprawdzić, jaki ma system nośny. Dzięki niemu możliwe jest równomierne rozmieszczenie ciężaru w plecaku, co przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko przeciążenia systemu kostnego i kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne, gdyż w odróżnieniu od każdego plecaka używanego codziennie, w modelu górskim ciężar nie może w całości spoczywać na ramionach, gdyż doprowadziłoby to do ogromnego ryzyka kontuzji. A z racji tego, że waga plecaka będzie dość znacząca, ochrona kręgosłupa będzie bardzo ważna. Odpowiednie wyprofilowanie, usztywnienie pewnych fragmentów i wzmocnienie paneli bocznych sprawi, że ciężar w takim plecaku będzie doskonale rozkładany, dzięki czemu nie będzie obciążał punktowo jednego konkretnego fragmentu ciała. Co ciekawe, im wybierany plecak będzie miał większą pojemność, tym bardziej zaawansowany i wyrafinowany stawać się będzie jego system nośny. Często stosuje się np. specjalny pas biodrowy, który ma przenosić nadmierne obciążenie.

Z jakiego materiału powinien być wykonany plecak górski?

Kolejną krytycznie ważną sprawą, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, wybierając plecak w góry, jest określenie materiału, z którego będzie on miał być wykonany. Producenci plecaków stosują naprawdę różne rozwiązania, które charakteryzować się mogą odmiennymi właściwościami. To od turysty zależy więc, po co dokładnie sięgnie i czego konkretnie oczekuje od swojego plecaka. Wybierając się w góry, należy mieć na uwadze to, że plecak musi być mocny, trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, czyli np. na promieniowanie UV lub wilgoć. Dzięki temu będzie doskonale chronić wszystkie umieszczone w nim rzeczy.
Jaki materiał sprawdzi się w tym wypadku najlepiej? Zdecydowanie wyborem będzie plecak wykonany z poliestru, poliamidu i nylonu. Dobry plecak trekkingowy z tych tworzyw gwarantuje najwyższą jakość i stopień ochrony.

O czym jeszcze pamiętać wybierając plecak w góry?

Oczywiście na tych kilku podstawowych sprawach nie wyczerpuje się w pełni temat doboru odpowiedniego plecaka. Oprócz powyższych kwestii warto sprawdzić jeszcze to, czy plecak będzie wyposażony np. w boczne kieszenie lub inne zaczepy, które pozwolą przymocować do niego wodę, kurtkę lub kijki trekkingowe. Wspomnieć trzeba także o tym, aby plecak był wyposażony w komin i klapę, co umożliwi lepsze zorganizowanie w nim wszystkich przenoszonych rzeczy. Pozwoli na pakowanie zarówno od góry, jak i od dołu.

Nie ma znaczenia czy wybieramy się w góry na jeden dzień, czy na kilka dni — zawsze potrzebny nam będzie doskonałej jakości plecak trekkingowy i dobrze dobrany sprzęt turystyczny. Na szczęście jego poprawny wybór nie musi być wcale tak trudny, jak się na początku wydaje. Wystarczy tylko kierować się kilkoma cennymi wskazówkami, a z pewnością uda się nabyć idealny dla siebie model.