Zima w górach jest niezwykle piękna, jednak pokonywanie tras trekkingowych w takich warunkach wymaga odpowiednich przygotowań. Jak się ubrać w góry zimą? Sprawdź, które rodzaje odzieży sportowej będą gwarancją komfortu cieplnego na szlaku! Softshell czy hardshell? Bielizna termoaktywna czy ciepła kurtka? Oto krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak się ubrać w góry zimą, aby tegoroczne eskapady obyły się bez nieprzyjemnych niespodzianek!
Spis treści:
Wędrówki po górach – jakie buty ubrać w góry zimą?
Nawet początkujący piechurzy doskonale wiedzą o tym, że wygodne buty są podstawą udanego treningu. Na części szlaków latem w tej roli nieźle sprawdzą się zwykłe buty sportowe, jednak zimowe warunki wymagają wyboru odpowiedniego rodzaju obuwia. Podstawę ich funkcjonalności stanowi membrana – dodatkowa warstwa materiału, która nie tylko pozwala na odprowadzanie potu na zewnątrz, ale też zabezpiecza przed dostawaniem się wilgoci do środka. Zimowe buty trekkingowe powinny mieć również wyższą cholewkę, a przy konieczności przecierania zasypanych szlaków niezbędne mogą okazać się również założone na nie stuptuty. Komfort termiczny w okolicy stóp jest niezwykle ważny w trakcie wielogodzinnych wędrówek, dlatego warto zadbać o zakup produktu, który będzie charakteryzował się wcześniej wspomnianymi parametrami. Nawet najsilniejszy wiatr jest niczym, w porównaniu do przemoczonych butów noszonych w ujemnych temperaturach!
Strój w góry na cebulkę? Bielizna termoaktywna to podstawa zimowych wędrówek
Kompletowanie ubioru górskiego warto rozpocząć od najbardziej wewnętrznej warstwy, która przez wiele osób określana jest mianem drugiej skóry. Zatem jak się ubrać w góry zimą? Materiały syntetyczne, które są wykorzystywane przy produkcji większości typów bielizny termoaktywnej, pozwalają turystom na stworzenie pierwszej warstwy ochronnej przed śniegiem lub podmuchami wiatru. Nawet intensywny wysiłek fizyczny i związany z nim pot w trakcie noszenia termoaktywnych koszulek i legginsów nie sprawia, że wzrasta ryzyko wychłodzenia. W przypadku tego elementu odzieży należy unikać za wszelką cenę bawełny i lnu, czyli materiałów o niskich wskaźnikach odprowadzania wilgoci. Odzież termiczna jest zdecydowanie najbardziej niedocenianym elementem zimowego stroju trekkingowego, bez którego trudno wyobrazić sobie udany hiking.
Hardshell, softshell czy kurtka puchowa – jak się ubrać w góry zimą?
Sposób ubierania na cebulkę pozwala na szybkie pozbycie się nadmiaru odzieży w sytuacji, kiedy to warunki na szlaku ulegną zmianie w przeciągu kilku chwil. Zatem jak się ubrać w góry zimą, aby być przygotowanym na różnorodną pogodę? Grube puchowe kurtki niezbyt dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach, mimo że rodzaj materiałów wykorzystanych przy ich produkcji gwarantuje wysoki komfort cieplny. Ryzyko ich przemoczenia – zarówno przez opady śniegu lub deszczu, jak i wilgoć powstającą przez parowanie potu – całkowicie dyskwalifikuje kurtki puchowe jako element górskiego stroju trekkingowego. Inaczej jest w przypadku bluz wykonanych z materiałów typu softshell lub hardshell. Pierwszy z nich stanowi podstawową formę ochrony przed niskimi temperaturami, jednak znakomicie odprowadza na zewnątrz pot i chroni ciało przed wychładzaniem pod wpływem silnego wiatru. Zima w górach może charakteryzować się jednak piękną i słoneczną pogodą, dlatego w trakcie stromych podejść kurtki softshellowe często okazują się być niezastąpione. Inną charakterystyką może pochwalić się odzież hardshellowa, pod którą warto założyć ciepły polar. Tego typu połączenie jest nie tylko w pełni odporne na opady śniegu, ale też znakomicie ochroni organizm przed nagłą utratą ciepła podczas chwilowych postojów na szlaku.
Komfortowy ubiór w góry – jakie spodnie sprawdzą się w górskim klimacie?
Zdecydowanie najprostszy wybór dotyczy samych spodni zimowych, które powinny być przede wszystkim w pełni nieprzemakalne. Możliwość regulowania długości nogawek nie jest niezbędna w przypadku grudniowych lub styczniowych wędrówek, jednak przydatne mogą okazać się dodatkowe kieszenie lub wygodne wiązanie przy pasie. Spodnie softshellowe wciąż cieszą się dużą popularnością, jednak warto pamiętać o ich ograniczonych możliwościach odporności na wilgoć. Zatem jak się ubrać w góry zimą, aby dolne części ciała były w pełni chronione przed chłodem? Znacznie lepiej sprawdzą się materiały, których zewnętrzna powierzchnia jest pokryta hydrofobowymi powłokami DWR, których akronim pochodzi od angielskiego określenia „Durable Water Repellency”.
Rękawiczki, czapka i skarpety – najważniejsze dodatki do odzieży trekkingowej
Ostatnim etapem kompletowania zimowego stroju trekkingowego są dodatki, które podniosą komfort całej aktywności fizycznej. Podstawą są ciepłe czapki – produkty wykonane z kultowej wełny merino, które do minimum ograniczą ilość ciepła „uciekającego” poprzez skórę głowy. Przydatne mogą okazać się również chusty i okulary przeciwsłoneczne, a w niezbędniku odpowiedzialnego turysty nie powinno zabraknąć natomiast raków lub raczków.
Wspominane elementy ekwipunku nie gwarantują jednak zawsze pełnego bezpieczeństwa na szlaku. Przed każdą wyprawą należy dokładnie zapoznać się z prognozami pogodami i kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Zima w górach potrafi być nie tylko piękna, ale też i groźna, dlatego każdy wypad tego typu powinien być planowany z głową. Tatry i Karkonosze będą piękne tylko wtedy, kiedy każdy turysta wróci bezpiecznie do domu z umysłem przepełnionym wspomnieniami o odwiedzonych miejscach!

Pasjonat podróży, odkrywania nowych miejsc i spontanicznych przygód. Choć nie jest zawodowym globtroterem, w każdą wolną chwilę wyrusza w drogę – czy to w góry, nad morze, czy do zapomnianych miasteczek. Uwielbia poznawać lokalne kultury, smakować tradycyjne potrawy i nawiązywać nowe znajomości.