Wycieczka w góry to świetny sposób na spędzenie czasu – powinna jednak być odpowiednio przemyślana. Nie wolno zapomnieć o niezbędnym wyposażeniu, bez którego wyprawa może okazać się nie tylko nieprzyjemna, ale niebezpieczna. Prezentujemy listę rzeczy, które warto zabrać w góry.

Co zabrać w góry – o tych rzeczach nie wolno zapomnieć

Zacznijmy od najważniejszych rzeczy, – tego, co zabrać w góry warto bez względu na to, czy wybieramy się tam latem, czy zimą, Podstawą jest, rzecz jasna, wygodny i odpowiednio pakowny plecak, który pomieści dużą liczbę przedmiotów, Wziąć należy także ze sobą odpowiednie, przystosowane do górskich wycieczek obuwie – nie ma tu znaczenia, czy wybieramy się w Tatry, Góry Stołowe, czy Karkonosze. Wyjście w góry w nieodpowiednim obuwiu może znacząco obniżyć komfort wyprawy.  W co jeszcze należy się zaopatrzyć?

Dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą nieprzemakalnej kurtki, a także ciepłej bluzy rozpinanej. Pogoda w górach bywa bowiem dość kapryśna niezależnie od pory roku. Ponadto zdecydowanie warto spakować do plecaka jedzenie i picie – mowa tu zarówno o kanapkach, czy innych posiłkach, jak i przekąskach takich, jak np. batony energetyczne. Ponadto niezależnie od tego, czy wychodzimy w góry latem, czu zimą – zawsze warto zabrać ze sobą turystyczną apteczkę.

Rodzinna wycieczka w góry – co warto ze sobą wziąć?

Obowiązkowy ekwipunek warto także rozszerzyć o dodatkowe pozycje. Wędrówka po górach wiele przyjemniejsza może być przy wykorzystaniu kijków trekkingowych, które odciążą stany kolanowe. Równie przydatne okazać się mogą także raki zabezpieczą one przed śliską i mokrą powierzchnią. Warto wziąć je zatem ze sobą planując wyjazd w góry zimą.

Kolejną rzeczą, którą warto wymienić zastanawiając się, co zabrać w góry zarówno latem, jak i zimą jest kask wspinaczkowy.  Uchroni on nas przed urazami głowy związanymi z np. odrywaniem się fragmentów kamieni. Innym bardzo ważnym przedmiotem jest latarka (czołówka), bardzo przydatna, gdy na szlaku zastanie nas zmrok.Oczywiście każdej wyprawie towarzyszyć powinna też mapa szlaku.

Wycieczka w góry latem – co zabrać na wyjazd w góry?

Jeśli planujemy wybrać się w góry w miesiącach letnich, zabrać powinniśmy ze sobą wszystkie rzeczy omówione w pierwszym akapicie dzisiejszego artykułu, Ponadto zabrać w góry latem warto bieliznę termoaktywną z krótkim (lub długim) rękawem, a także wysokiej jakości krem z filtrem UV. Bardzo dobrym pomysłem będzie również zabranie ze sobą czapeczki z daszkiem, lub chusty wielofunkcyjnej. Planując kilka noclegów w górach należy też, co raczej jasne, wziąć ze sobą namiot.

Nawet wyprawa w góry latem nie powinna odbywać się w sandałach (chyba że jest to specjalistyczne obuwie trekkingowe).  Zabrać na wycieczkę w góry w lecie warto też wysokie i miękkie skarpety turystyczne.

Jak spakować plecak wybierając się w góry zimą?

Co istotne, nieco inaczej będzie wyglądał nasz plecak, jeśli zdecydujemy się wyprawić w góry w miesiącach zimowych. Co zabrać w góry wybierając się w nie na zimowe wakacje?

Rękawiczki to, rzecz jasna, obowiązkowe wyposażenie każdego górskiego odkrywcy. Z pewnością bardzo przyda się także termos z gorącą kawą, lub herbatą, która rozgrzeje uczestników wyprawy i doda im sił na dalsze zachwycanie się pięknem gór. Podobnie, jak w przypadku lata, zaopatrzyć się warto w krem z filtrem UV – ochroni on bowiem przed wiatrem i mrozem. Koniecznie też należy zabrać odpowiednią do pogody odzież, w tym bieliznę termiczną.

Dotarcie do schroniska, czy też innego punktu orientacyjnego w miesiącach zimowych może być szczególnie trudne. Warto zatem spakować odpowiednio większą ilość prowiantu, i zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią ludzkie oczy przed wpływem promieniowania UV.

Jak wybrać plecak, który pomieści cały ekwipunek?

Plecak to prawdopodobnie najważniejszy element wyprawki, którą weźmiemy ze sobą w góry.  Zmieści się w nim powinien prowiant, śpiwór, termos oraz znacznie więcej przedmiotów. Jak więc wybrać odpowiedni produkt? Zanim zdecydujemy się na konkretny model plecaka warto sprawdzić, czy spełnia on kilka podstawowych warunków.

Aby wygodnie i komfortowo chodzić po górach, warto zaopatrzyć się w plecak otwierany i od dołu, i od góry. Pozwoli nam to z łatwością zlokalizować konkretne, znajdujące się w nim elementy. Ponadto cechować go powinien odpowiednio miękki pas piersiowy, oraz, rzecz jasna, optymalna liczba kieszeni. Im więcej posiadamy rzeczy do spakowania, tym większa powinna być też pakowność danego plecaka. Warto też zdecydować się na model, w którym pas biodrowy rzeczywiście znajduje się na wysokości bioder. Pozwoli to przejąć sporą część ciężaru plecaka.

Wybierając się w góry warto zadbać o to, by nasze wyposażenie było kompleksowe i dopasowane do panujących warunków pogodowych. W przeciwnym bowiem wypadku ryzykujemy utratą satysfakcji płynącej z wycieczki. Kluczowy jest odpowiedni ubiór. Niedostosowanie go do warunków może bowiem nawet odbić się na naszym zdrowiu.