Czy warto odwiedzić polskie góry? Gdzie jechać? Który szlak turystyczny wybrać? Na to pytanie można odpowiedzieć w różnoraki sposób. Do dyspozycji są bowiem nie tylko nazbyt popularne Tatry.

W Polsce mamy do dyspozycji niejedno pasmo górskie. Wystarczy wspomnieć Góry Świętokrzyskie. Góry Stołowe, Sudety – to także polskie góry. Gdzie jechać, aby mieć pewność, że każda wędrówka po szczytach i dolinach będzie w stanie każdej osobie przynieść satysfakcję?

Polskie góry – gdzie jechać w Bieszczady?

Najwyższy szczyt polskich gór znajduje się w Tatrach, ale skoro tak je wszyscy znają, to warto rozpocząć od innego miejsca. Tym bardziej że nie na darmo się mówi „rzuć wszystko i jedź w Bieszczady”!

Tu każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Nie tylko malowniczy krajobraz, który będzie rozciągał się z tutejszych szczytów. Są tu także nastrojowe doliny, które pomagają ukryć się przed oczyma nazbyt ciekawskich osób. Tu właśnie dostępna jest najpopularniejsza Tarnica. Obok znajdują się może mniej znane szczyty – Halicz, Rozsypaniec i Kopa Bukowska. Jednak to nie znaczy, że należy je omijać. Wszyscy doskonale zdają sobie również sprawę, że to właśnie tu znajdują się najpiękniejsze połoniny, które także znalazły się bohaterami wielu utworów artystycznych – Wetlińska i Caryńska.

Tatry – najbardziej znane góry w Polsce

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie jechać w góry. Myśli mimowolnie kierują się do Tatr, gdzie znaleźć można Rysy. Góra, która tak naprawdę może pochwalić się trzema wierzchołkami. Najwyższy jest ten, który znajduje się na środku, bowiem ma 2501 m n.p.m. Niekoniecznie trzeba na nie iść. Sam Giewont można podziwiać z daleka. Można zostać nieco niżej, gdzie na turystów czeka m.in. Dolina Kościeliska, Zakopane (nazywane zimową stolicą Polski), Dolina Pięciu Stawów, Orla Perć, Morskie Oko i wiele innych miejsc. Ten region o każdej porze jest piękny.

Pieniny i Góry Stołowe – miejsca, gdzie należy jechać w góry

Pieniński Park Narodowy zaprasza do odwiedzin. Znaleźć tu można niejeden punkt widokowy, który pozwoli kontemplować roztaczające się dookoła widoki. Najpopularniejszy szczyt to Trzy Korony, który znajduje się w Pieninach Wysokich. Można wybrać jednak te mniejsze, które leżą na granicy ze Słowacją. To właśnie tutaj czeka na wszystkich Dolina Dunajca i jeden z najsłynniejszych spływów.

Góry Stołowe zapraszają do tego, aby „zabłądzić” w Błędnych Skałach. To właśnie tu znajduje się Szczeliniec Wielki, który oferuje fantastyczny labirynt do pokonania. Jeżeli ktoś chce jechać w polskie góry na wakacje lub na krótki weekend, to ten region kraju będzie idealny. Wśród najpopularniejszych miejsc w górach polskich wymienić można Piekiełko. Znajduje się ono właśnie tutaj. Jest to wyjątkowa szczelina, która wymaga uwagi, ponieważ schodzi się do niej po schodach, które wykute są w skale.

Polskie góry – gdzie jechać w Beskidach i Karkonoszach?

Warto jechać w Beskidy, ponieważ znajduje się tu Babia Góra. Jedno z miejsc, które warto zobaczyć w polskich górach. Tym bardziej że jest to miejsce, które związane jest z wieloma tajemniczymi zjawiskami. Nikt jednak nie będzie o tym teraz mówił. Lepiej te historie poznać na miejscu, ponieważ wśród niektórych budzą one prawdziwą grozę.

Dobre góry na weekend to także Karkonosze. To chyba jeden z najbardziej znanych regionów, gdzie warto pojechać na weekend w górach. Do zdobycia jest tu Śnieżka. Na szczycie znajduje się schronisko, gdzie będzie można po trudach wspinaczki coś zjeść i się napoić. Czechy znajdują się tu na wyciągnięcie ręki, więc tym bardziej można pomyśleć o wyjeździe do tego miejsca.

Warto odwiedzać polskie góry. Gdzie jechać z dziećmi? Gdzie można zaplanować wyjazd z góry z ukochaną osobą? Jest wiele pięknych miejsc, które będą zapierać dech w piersiach. Czekają Góry Sowie, Beskid Śląski, itd. Zawsze będzie można liczyć na piękne widoki, które sprostają oczekiwaniom wszystkim osobom. Wystarczy tylko trasę dopasować do własnych umiejętności i kondycji fizycznej.