Zamierzasz wybrać się w góry razem ze swoimi pociechami? Kontakt z dziką przyrodą i wycieczka w nieznane na pewno pozwolą im przeżyć wiele niezwykłych przygód. Oczywiście prawdą jest jednak, że nie wszystkie góry i nie każdy szlak jest równie przyjazny najmłodszym. Gdzie w góry z dzieckiem naprawdę warto się wybrać?

Góry Stołowe – unikatowe na skalę Polski

Jeśli interesuje Cię wyjazd w góry będące naprawdę unikatowym miejscem, z całą pewnością polecić Ci można Góry Stołowe. Te przepięknie położone na Dolnym Śląsku pasmo górskie jest unikatowe nie tylko na skalę naszego kraju, ale i niemal całej Europy. Do zaoferowania mają szereg przyjaznych najmłodszym tras – w tym słynny szlak na Szczeliniec Wielki, będący jednocześnie ich największym szczytem. Góry Stołowe oferują jednak znacznie więcej – Skalne Miasto, Błędne Skały, czy Skalne Grzyby to tylko niektóre z oferowanych przez nie atrakcji.

Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie w góry z dziećmi można udać się bez większego przygotowania, Góry Stołowe są jednym z lepszych wyborów. Wędrówka lokalnymi szlakami to nie tylko olbrzymia przyjemność, ale i okazja do nauki. W pobliżu zaś znajduje się szereg miejscowości uzdrowiskowych (Kudowa Zdrój, Duszniki Zdrój, Polanica Zdrój), gdzie nietrudno o nocleg. Kudowa Zdrój słynie także ponadto ze swojego muzeum zabawek.

Góry Świętokrzyskie – doskonałe miejsce na wyjazd w góry z dzieckiem

Miejscem, w którym z pewnością nie będą się nudzić ani dorośli, ani dzieci, są Góry Świętokrzyskie. Choć nie oferują one niebywale wysokich szczytów, są doskonałym miejscem, by spędzić urlop z dzieckiem w górach. Proste szlaki prowadzą tu między innymi na Łysicę (będącą największym szczytem Gór Świętokrzyskich), jak i np. Szczytniak. Z pewnością warto zobaczyć te góry z dziećmi latem, jak i zimą – w przypadku obu tych pór roku spodziewać się można naprawdę niesamowitych widoków.

Co jeszcze sprawia, że Góry Świętokrzyskie będą optymalnym wyborem dla rodzin z dziećmi? Przede wszystkim olbrzymia ilość atrakcji, jakie można znaleźć w ich pobliżu. W pobliżu Gór Świętokrzyskich znajduje się między innymi ferma osiołków, a także Energetyczne Centrum Nauki.

Beskid Śląski – miejsce pełne atrakcji dla rodzin.

Zastanawiając się, gdzie w gory z dziećmi wyjechać, by cieszyć się pięknem dzikiej przyrody, warto rozważyć odwiedzenie Beskidu Śląskiego. Miejsce to posiada bardzo duży potencjał turystyczny, jeśli chodzi o rodziny z dziećmi, a to dlatego, że oferuje bardzo wiele szlaków wygodnych także dla najmłodszych. Polecić można między innymi trasę Czantoria-Stożek, a także znajdujący się po przeciwległej stronie doliny szlak Trzy Kopce Wiślane – Rownie. Przy Trzech Kopcach Wiślanych znajduje się schronisko „Przytulisko Telesforówka”, gdzie można zregenerować siły.

W te góry z małym dzieckiem wybiera się każdego roku coraz więcej rodzin. Podejmują one słuszną decyzję.  Piękno Beskidu Śląskiego trudno opisać słowami – jego okolicę z pewnością każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz.

Pieniny – urokliwe szczyty i niedoceniany Park Narodowy.

Jest wiele powodów, dla których planując rodzinny urlop warto sprawdzić także Pieniny. Wędrówka tutejszymi szlakami będzie doświadczeniem pobudzającym zarówno fizycznie, jak i duchowo. Jakie miejsca warto odwiedzić całą rodziną? Z pewnością godne uwagi są Wodospad Zaskalnik, oraz Wąwóz Homole. Te polskie góry mają jednak fo zaoferowania znacznie więcej. Ciekawą trasą, którą można odwiedzić nawet z wózkiem jest Droga Pienińska. Warto też dodać, że tutejszy Park Narodowy należy do najpiękniejszych w Polsce.

Pieniny stanowią doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek. Kolejną atrakcją, którą warto polecić jest malowniczy szczyt Trzy Korony. Jeśli zaś chodzi o dodatkowe atrakcje dla najmłodszych, na terenie Pienin dostępne są między innymi spływy kajakowe, oraz tory saneczkowe.

Karkonosze – nie tylko Śnieżka

Kolejnym pasmem górskim, jaki warto odwiedzić całą rodziną, są Karkonosze. Choć ich główną atrakcją jest, rzecz jasna, Śnieżka (na której szczyt dostępny jest, notabene, wyciąg krzesełkowy), lecz warto podkreślić, że Karkonosze oferują szereg innych atrakcji, także dla najmłodszych turystów. Stosunkowo popularna i bardzo prosta trasa wiedzie też nad Reglami. Pamiętać jednak warto, że jej pełna trasa wynosi aż 28 kilometrów.  Wybrać się także warto m.in w rejony Śnieżnych Kotłów.

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną miejscowością na terenie Karkonoszy jest Szklarska Poręba. Spędzając wakacje z dziećmi w górach w tych okolicach grzechem będzie jej nie odwiedzić, podobnie zresztą, jak np. Karpacza. Karkonosze to idealne miejsce na letnią, jak i zimową wycieczkę z dzieckiem. Oferują bowiem szereg atrakcji dopasowanych do każdego wieku.