Wyjazd na narty to atrakcja, na którą wielu z nas czeka cały rok. Zarówno dzieci, jak i młodzież oraz osoby dorosłe uwielbiają szusować po stokach. Co warto zabrać na wyjazd narciarski, aby spędzić urlop bezpiecznie i przyjemnie? Sprawdź naszą listę wyposażenia, którego nie może Ci zabraknąć podczas wyjazdu w góry zimą.
Spis treści:
Wyjazd na narty – o czym trzeba pamiętać?
Niby to oczywiste, ale wiele osób — zwłaszcza takich, które wybierają się na wyjazd narciarski po raz pierwszy w życiu albo po długiej przerwie — zapomina o podstawowych rzeczach, które są niezbędne, jeśli zamierza się podczas wyjazdu odwiedzać stok narciarski. Część sprzętu i akcesoriów można oczywiście wypożyczyć lub dokupić na miejscu, jednak są to dodatkowe koszty i stres, których można uniknąć, planując wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego, zanim zaczniesz zakupy i pakowanie walizki, koniecznie zapoznaj się z listą niezbędnych rzeczy na wyjazd narciarski. Przejrzyj ją też ponownie, zanim wyruszysz w podróż, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.
Lista rzeczy na wyjazd narciarski
Co koniecznie musisz mieć ze sobą, szykując się do jazdy na nartach? Listę rzeczy do zabrania znajdziesz poniżej. Są to przedmioty, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort w trakcie zimowego wypoczynku. Liczbę sztuk odzieży musisz oczywiście dopasować do długości wyjazdu.
Sprzęt narciarski – weź swój lub wypożycz
Wybierając się na stok, musisz oczywiście mieć narty, buty narciarskie i kijki. Nie masz obowiązku kupować ich przed wyjazdem. W każdej miejscowości, w której znajduje się przynajmniej jeden stok narciarski, bez problemu znajdziesz sklepy sportowe oraz wypożyczalnie nart. W przypadku krótszych wyjazdów lub jeśli jeszcze nie wiesz, czy narty są odpowiednim sposobem na spędzanie wakacji zimowych dla Ciebie, lepiej będzie na początek wypożyczyć narty. Natomiast gdy jesteś zapalonym narciarzem i zamierzasz co roku wybierać się na ferie zimowe w góry, zainwestuj we własny sprzęt narciarski. Zadbaj o to, by był idealnie dobrany do Twojego wzrostu. Transportując własny sprzęt, pamiętaj, aby odpowiednio go zabezpieczyć. Zapakuj swoje ślizgi do pokrowca na narty, zabezpiecz też buty i kijki.
Oprócz nart i kijków będziesz potrzebować jeszcze kasku ochronnego: jest to niezbędne nakrycie głowy zabezpieczające przed skutkami groźnych upadków. Warto również zabrać odpowiednio dobrane gogle narciarskie, które chronią oczy przed śniegiem, lodem i rażącym słońcem.
Odzież narciarska – kurtka narciarska, rękawice, gogle i…
Aby nie zgrzać się za bardzo, ale i nie zmarznąć podczas szusowania oraz po nim, do walizki zapakuj:
- kurtkę narciarską i spodnie narciarskie,
- bluzy oraz swetry,
- kilka T-shirtów,
- ciepłą czapkę i szalik,
- parę rękawic narciarskich (i drugą parę zwykłych wełnianych rękawic na wymianę),
- bieliznę termiczną,
- co najmniej kilka par skarpet (weź pod uwagę, że podczas szusowania mogą się one przemoczyć, a jeśli po szaleństwach na stoku będziesz znów wychodzić na miasto, potrzebujesz ich jeszcze więcej),
- dobrze dobrane buty do chodzenia w przerwach pomiędzy wyprawami na stok narciarski,
Akcesoria dodatkowe
Powyższa lista uwzględnia najważniejsze rzeczy, o których absolutnie nie można zapomnieć, pakując się na narty. Warto wziąć ze sobą także takie dodatki, jak:
- smar do nart,
- tłusty krem do twarzy i rąk chroniący skórę przed skutkami kontaktu z mroźnym powietrzem,
- krem z filtrem UV,
- bidon lub termos,
- detergent do prania, jeśli na miejscu będziesz mieć do dyspozycji pralkę,
- leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, płyn do dezynfekcji ran oraz bandaż elastyczny (najlepiej jest zabrać ze sobą całą apteczkę),
- zdrowe, energetyczne przekąski,
- okulary przeciwsłoneczne.
Co zabrać na narty za granicą?
Pamiętaj, że jeśli wybierasz się na narty poza Polskę, oprócz wszystkich wymienionych rzeczy musisz mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy (jeśli zamierzasz wypożyczyć samochód), a w przypadku krajów należących do Unii Europejskiej: Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), aby móc skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej w razie wypadku lub nagłej potrzeby.

Pasjonat podróży, odkrywania nowych miejsc i spontanicznych przygód. Choć nie jest zawodowym globtroterem, w każdą wolną chwilę wyrusza w drogę – czy to w góry, nad morze, czy do zapomnianych miasteczek. Uwielbia poznawać lokalne kultury, smakować tradycyjne potrawy i nawiązywać nowe znajomości.