Przygotowując się na wyprawę w góry warto wcześniej przemyśleć, jaki wybrać szlak turystyczny. W tym celu koniecznie należy dowiedzieć się, co oznacza dany kolor szlaku. Nie wystarczy przecież orientacja, czy przez nas wybrana trasa, to krótki szlak, szlak łącznikowy, długodystansowy szlak, czy szlak dojściowy. Szlaki oznaczane są kolorami, a każdy kolor oznacza cechy charakterystyczne szlaków. Zapoznaj się z naszymi objaśnieniami „Co oznaczają kolory szlaków w górach?”. Znajdziesz je w poniższym artykule.

Jakie wyróżniamy szlaki w górach?

W Polsce obowiązuje kilka kolorów szlaków górskich, które zostały zatwierdzone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Każdy znak składa się z trzech pasków: dwóch kolorowych i jednego białego pomiędzy nimi. W polskich górach znajdziesz oznakowanie szlaków w następujących kolorach :

  • czerwony szlak
  • szlak zielony
  • szlak niebieski 
  • żółty szlak
  • czarny szlak

Dowiedz się co oznaczają kolory szlaków górskich. Znajomość ich znaczenia ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w Tatrach i pozostałych polskich górach. Warto wiedzieć jakie rodzaje szlaków turystycznych są dla nas najbardziej odpowiednie i o czym informują kolory szlaków górskich. Opierajmy na tym nasz wybór tras turystycznych.

Ogólne informacje na temat oznaczeń szlaków turystycznych w Polsce

Warto zaznaczyć, że PTTK pierwsze szlaki turystyczne wyznaczyło już w końcu XIX wieku. Aktualnie w kraju można znaleźć ponad 63 tysiące szlaków, czyli tras, które prowadzą do konkretnych atrakcji. I warto wiedzieć, co naprawdę oznaczają poszczególne kolory.

Oprócz standardowych oznaczeń kolorystycznych, szlaki górskie znajdujące się w polskich górach są także podzielone na piesze, jeździeckie, rowerowe oraz kajakowe. Dzięki dostępnym szlakom można bardzo łatwo trafić w interesujące nas miejsce. Piesze szlaki są chyba najczęściej uczęszczane, ale od jeźdźców usłyszycie opowieści dotyczące szlaków konnych.

Istnieje też wiele szlaków w Polsce uważanych za słynne, jak na przykład Szlak Orlich Gniazd, Główny Szlak Sudecki, Główny Szlak Beskidzki, Nasz kraj przecina sieć szlaków prowadzących do charakterystycznych miejsc. Aby ułatwić wędrówkę po nich zawsze oznacza się początek lub koniec szlaku, a na trasie umieszcza się charakterystyczne dla niego informacje.

Co oznaczają kolory szlaków w górach? Kolory szlaków turystycznych

Wiele osób uważa, że kolory szlaków pieszych, którymi oznaczone są szlaki górskie dotyczą stopnia trudności danej trasy. Tak naprawdę jest to mit, który wywodzi się z mylenia ze sobą oznaczeń tras pieszych i narciarskich. Oznaczenia kolorystyczne mają zupełnie inne znaczenie. Szlak czerwony to trasa najbardziej atrakcyjna i najważniejsza. Biegnie ona zwykle przez szczyty i wzniesienia, z których rozpościera się spektakularny widok. Niebieski kolor to tzw. trasa dalekobieżna, która jest druga pod względem atrakcyjności. Z kolei szlak zielony prowadzi prosto do miejsc, które są najbardziej charakterystyczne. Żółta trasa jest łącznikowa, co oznacza, że prowadzi do innych szlaków lub konkretnych, istotnych punktów.

Ostatnim oznaczeniem jest szlak czarny – nie jest on najtrudniejszy, a oznacza po prostu krótką drogę między innymi szlakami.

Co oznaczają kolory szlaków w górach? Rodzaje szlaków narciarskich

Oznaczenia szlaków narciarskich opierają się na trzech kolorach. W przypadku szlaków narciarskich kolor trasu związany jest z trudnością trasy zjazdowej.

Niebieski szlak oznacza nachylenie średnie 21% i maksymalne 30%. Dla narciarzy to najkrótszy szlak, poniżej 10 km, bez trudnych podejść i zjazdów, i bez nachylenia poprzecznego.

Kolor czerwony oznacza szlak o nachyleniu średnim 29% i maksymalnym 40%, maksymalna długość – do 20 km, występują nieliczne odcinki z trudnym podejściem lub zjazdem.

Kolor czarny oznacza, że dany szlak jest trudny. Wiedząc że szlak czarny jest najtrudniejszy, nie będziemy się na niego kierować nie posiadając odpowiednich umiejętności. Nachylenie średnie powyżej 29% i maksymalne powyżej 40%. Ten kolor szlaku oznacza trasę powyżej 20 km i liczne trudne zjazdy i podejścia.

Oznaczenia szlaków górskich poza Polską

Warto także zaznaczyć, że poszczególne kraje mają własne zasady dotyczące oznakowania tras i znakowania szlaków. Istnieją oznakowania specyficzne dla danego regionu i jego górskich szlaków. Dlatego planując zdobywanie gór za granicą, w pierwszej kolejności zaleca się zapoznanie z oznaczeniami, które obowiązują w wybranym miejscu i sprawdzić, co oznaczają kolory na szlaku. Warto wiedzieć jak oznacza się szlaki w danym kraju, jakie znaki oznaczają trudności odnoszące się do górskich wędrówek, co oznacza kropka w kolorze szlaku, po czym poznać, który szlak jest najtrudniejszy. Szczególną uwagę należy poświęcić oznakowaniu w kolorze czerwonym. Ten kolor oznacza zazwyczaj niebezpieczeństwo. Zanim więc wybierzesz szlak czerwony, upewnij się, że jest on na pewno odpowiedni dla Ciebie.

Niezależnie jednak na jaki szlak turysta się wybiera – łatwy czy trudny, wspinaczkowy czy pieszy, wodny czy konny, powinien pamiętać, że znajomość kolorów szlaków w górach nie oznacza, że można się przemieszczać po nich bezrefleksyjnie, nie zważając na pogodę czy własną kondycję. Zawsze na pierwszym miejscu należy stawiać bezpieczeństwo swoje i tych, którzy z nami idą. Bo dotarcie do celu i powrót mają większą ważność, niż popisywanie się wiedzą teoretyczną o górskich szlakach.